Newport Armless Club Chair in Cast Silver, No Welt
The Newport Armless Club Chair blends modern and industrial sensibility into one striking design. Informed by mid-century design elements, the Newport features a low back and smart, linear frame. Crafted in powder coated aluminum in a Satin white finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded, scratch-resistant powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Cast Silver | Yes |
| Adjustable Non-Marring Feet | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Custom Cushions available | Yes |
| Dimensions | L29″ x D35″ x H31″ |
| Weight | 30 lbs. |
| Seat Height | 18 in. |
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 28.94 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Newport Curved Sofa in Cast Silver, No Welt
| Weight | 19.24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.32 × 69.33 × 28.15 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
COMPLETE KIT for Newport Left Arm Facing Loveseat
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 61.42 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport Sofa in Cast Silver, No Welt
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 89.96 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport 90″ Dining Table
Newport Club Chair | Frame SKU
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Newport Armless Curve Lovseat
Newport Sectional | Stocked kit
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Newport |
| Features | Fabric |
Newport 60″ Round Dining Table
Newport Swivel Club in Cast Silver, No Welt
CUSTOM KIT for Newport Barstool
Aventura Outdoor Swivel Chair
Dana Hanging Chair
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 44 × 79 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Beige, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Ibiza Outdoor Chair
| Dimensions | 37 × 31 × 31.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Novara Club Chair
| Dimensions | 37 × 35 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Catalonia Outdoor Chair
| Dimensions | 31.5 × 38 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sun Washed |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Carmel Outdoor Arm Chair
| Dimensions | 23.75 × 23 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Origami Outdoor Chair
| Dimensions | 36 × 33 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Grey, White |
| Features | Fabric |
| Style | Modern |
Mulia Outdoor Swivel Chair
Beachcroft Outdoor Swivel Lounge with Cushion
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.13 × 34 × 35.38 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | For indoor or outdoor use. Cushioned resin wicker dining and modular seating. 4 throw pillows included with LAF/RAF loveseat. 2 throw pillows included with curved corner chair. Dining, cocktail and end tables have porcelain tops. Rust free aluminum frames. Some assembly required. High performance Nuvella fabric. Collection includes many dining and seating options. P791-701/702/625 are porcelain tops. Deep seating includes P791-835 loveseat and P791-838 sofa (includes 2 throw pillows) and P791-821 swivel lounge chair. To order 4-piece seating with 2 swivel lounge chairs, sofa and porcelain top cocktail table, order P791-821(2), P791-838 and P791-701. Assembly required. P791-773 includes CSA approved 30, 000 BTU stainless steel burner, glass beads, burner cover and protective weather cover. P791-815 driftwood resin wicker woven on an aluminum frame. Nuvella high performance fabric. Adjustable positions. Stainless steel hardware. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
Ibiza Outdoor Chaise
Danson Swivel Lounge with Cushion (Set of 2)
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 35.5 × 37.75 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Resin |
| Series Features | Millennium cushioned swivel lounge chair. Resin wicker hand woven on a powder coated aluminum frame. Beige Nuvella premium fabric. Table has an aluminum top. |
| Brand | Ashley Furniture |
Palermo Sling Club Chair
| Dimensions | 28.5 × 30 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!



Reviews
There are no reviews yet.