Playa Mid Sofa
Sunset West’s Playa Mid Sofa features deep seating with an oversized frame and track arm for sumptuous comfort. Sink into its plush pillow cushions for luxurious relaxation. Crafted with Resin wicker in a Natural finish, bring a tropical feel to any outdoor space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Wrapped in virgin HDPE Resin Wicker in Heathered Natural | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Soothe Pearl, with scatter back pillows and bench cushion | Yes |
| Non-marking plastic glides | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Dimensions | L81″ x D27″x H30″ |
| Arm Height | 24.5 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Weight | 101 lbs. |
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Playa |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
CUSTOM KIT for Playa Loveseat
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 81.1 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Playa |
| Features | Fabric |
Playa Loveseat in Soothe Pearl w/ Flange Welt
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 81.1 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Playa |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Playa Counter Stool
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 23.62 × 40 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Playa |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Playa Sofa
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 112.6 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Playa |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Playa Oversized Club Chair
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 49.61 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Playa |
| Features | Fabric |
Playa Oversized Club Chair in Soothe Pearl w/ Flange Welt
| Weight | 70.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 49.61 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Playa |
| Features | Fabric |
Playa Oversized Club Chair
| Dimensions | 37 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Playa |
| Features | Fabric |
Playa Daybed in Soothe Pearl w/ Flange Welt
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 71 × 71.26 × 76 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Playa |
| Features | Fabric |
Isola Outdoor Sofa
| Dimensions | 38 × 80 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Palermo High Back Sofa
| Dimensions | 34 × 78 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Grey, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Solana Outdoor Sofa
| Dimensions | 40.5 × 92 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Santa Monica Outdoor Sofa
| Dimensions | 36 × 85.75 × 33.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Rendondo Outdoor Sofas
Nodi Outdoor Sofa
| Dimensions | 31.5 × 73.25 × 26.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Palermo Outdoor Sofa
| Dimensions | 42 × 95 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Wailea Outdoor Daybed
| Dimensions | 53 × 70.5 × 28.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Praia Outdoor Sofa
| Dimensions | 35.75 × 91.5 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sea Oat |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Mulia Outdoor Sofa
| Dimensions | 41.5 × 89 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Maldives Outdoor Sofa
| Dimensions | 28 × 72 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Salinas Outdoor Sofa
| Dimensions | 34 × 86 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.