CUSTOM KIT for Sedona Sofa
Inspired by the rustic charm of the high desert, the Sedona collection highlights the natural beauty of organic materials and textures. Crafted from 100% solid teak wood, Sedona features our signature weathered teak finish, coupled with a textured resin weave to provide exceptional durability. Sedona is a celebration of contemporary scale, with oversized deep seating that invites hours of leisure. Offering a full suite of dining, lounge, occasional, and deep seating silhouettes, the Sedona collection effortlessly blends rustic elegance with modern sophistication in any outdoor environment.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| 100% Natural Teak wood frame | Yes |
|---|---|
| Weather resistant, color-fast resin wicker back | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Canvas Canvas | Yes |
| Due to the nature of teak, each piece will have it’s own rustic unique look | Yes |
| Dimensions | L90″ x D34″ x H27″ |
| Weight | 121.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 90.2 × 27 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Sedona |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sedona Cushionless Accent Chair
Sedona Armless Dining Chair
Sedona Coffee Table
Sedona Barstool
Sedona Sofa in Canvas Canvas, No Welt
| Weight | 121.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 90.2 × 27 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Sedona |
| Features | Fabric |
Sedona End Table
Sedona Club Chair in Canvas Canvas, No Welt
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 38 × 27 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Sedona |
| Features | Fabric |
Sedona Console table
Sedona Chaise
Sedona Cushionless Highback Chair
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.1 × 40 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Sedona |
| Features | Fabric |
Sedona Sofa | Frame SKU
| Dimensions | 34 × 27 in |
|---|---|
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Sedona |
| Features | Fabric |
Capella Swivel Outdoor Daybed
Trieste Outdoor Sofa
| Dimensions | 41.5 × 93 × 33.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Sarene Outdoor Sofa
| Dimensions | 42.5 × 88.25 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Monterey Outdoor Sofa
| Dimensions | 42 × 90 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Tanah Outdoor Sofa
| Dimensions | 36.5 × 80 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Montaigne Outdoor Sofa
| Dimensions | 37 × 84 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Rendondo Outdoor Sofas
Trieste Outdoor Sofa
| Dimensions | 41.5 × 93 × 33.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Palermo High Back Sofa
| Dimensions | 34 × 78 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Grey, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Wailea Outdoor Daybed
| Dimensions | 53 × 70.5 × 28.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Ibiza Outdoor Sofa
| Dimensions | 36.54 × 78.58 × 31.46 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Nodi Outdoor Sofa
| Dimensions | 31.5 × 73.25 × 26.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.