Sedona End Table
Inspired by the rustic charm of the high desert, the Sedona collection highlights the natural beauty of organic materials and textures. Crafted from 100% solid teak wood, Sedona features our signature weathered teak finish, coupled with a textured resin weave to provide exceptional durability. Sedona is a celebration of contemporary scale, with oversized deep seating that invites hours of leisure. Offering a full suite of dining, lounge, occasional, and deep seating silhouettes, the Sedona collection effortlessly blends rustic elegance with modern sophistication in any outdoor environment.
Product Details
| 100% Natural Teak wood frame | Yes |
|---|---|
| Weather resistant, color-fast resin wicker | Yes |
| Due to the nature of teak, each piece will have it’s own unique look | Yes |
| Dimensions | L22″ x W22″ x H22″ |
| Weight | 48.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 22 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Sedona |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sedona Armless Dining Chair
Sedona Sofa in Canvas Canvas, No Welt
| Weight | 121.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 90.2 × 27 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Sedona |
| Features | Fabric |
Sedona Sofa | Frame SKU
| Dimensions | 34 × 27 in |
|---|---|
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Sedona |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Sedona Sofa
| Weight | 121.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 90.2 × 27 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Sedona |
| Features | Fabric |
Sedona Cushionless Highback Chair
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.1 × 40 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Sedona |
| Features | Fabric |
Sedona Club Chair in Canvas Canvas, No Welt
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 38 × 27 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Sedona |
| Features | Fabric |
Sedona Console table
Sedona Coffee Table
Sedona Chaise
Sedona Cushionless Accent Chair
Sedona Barstool
Bari C Table
| Dimensions | 18.25 × 12.75 × 21.25 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Metal |
| Style | Rustic |
Hyannis Outdoor Cocktail Table
Danson Outdoor Coffee Table
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.75 × 18.13 × 35.75 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Resin |
| Shape | Round |
| Series Features | Millennium cushioned swivel lounge chair with 2 table options. Resin wicker hand woven on a powder coated aluminum frame. Beige Nuvella premium fabric. Tables have an aluminum top. |
| Brand | Ashley Furniture |
Kai Outdoor Accent Table
Bari Coffee Table
| Dimensions | 32 × 60 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Metal |
| Style | Transitional |
Rochelle Outdoor Cocktail Table
Bristol Outdoor Cocktail Table
Rochelle Outdoor Side Table
Miramar Outdoor Cocktail Table
Miramar Outdoor Side Table
Tambora Outdoor Accent Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!



Reviews
There are no reviews yet.