La Jolla End Table
Description
Description
Sunset West’s classic La Jolla End Table is rendered in high quality, low-maintenance aluminum that will stand the test of time. This End Table features a slat top with subtly flared channel legs.
Product Details
| Fully welded, scratch-resistant powder-coated aluminum frame in Espresso finish | Yes |
|---|---|
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Dimensions | L22″ x W22″ x H16″ |
| Weight | 14 lbs. |
Additional information
Additional information
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 16 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Transitional |
| Collection | La Jolla |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
La Jolla Dining Chair | Stocked kit
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
La Jolla Swivel Bar Stool | Stocked kit
La Jolla Loveseat | Custom kit
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
La Jolla Sofa | Frame SKU
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
La Jolla Swivel Bar Stool | Custom kit
La Jolla Dining Chair | Frame SKU
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
La Jolla Ottoman | Frame SKU
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
Trevi End Table
| Dimensions | 20.5 × 20.5 × 21 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Metal |
| Style | Rustic |
Millim Outdoor Accent Table
Hyannis Outdoor Accent Table
Bari C Table
| Dimensions | 18.25 × 12.75 × 21.25 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Metal |
| Style | Rustic |
Maya Outdoor Accent Table
Trevi XL 70×32″ Rectangular Fire Pit
| Dimensions | 32 × 70 × 20 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Metal |
| Style | Rustic |
Bari End Table
| Dimensions | 16 × 22 × 20 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Metal |
| Style | Rustic |
Michael Alan Showroom
Redondo Coffee Table
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 33 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Features | Metal |
| Style | Industrial, Modern |
Stillwater Outdoor Cocktail Table
Beachcroft Outdoor Coffee Table
| Weight | 93 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 18.38 × 48.25 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Series Features | For indoor or outdoor use. Cushioned resin wicker dining and modular seating. 4 throw pillows included with LAF/RAF loveseat. 2 throw pillows included with curved corner chair. Dining, cocktail and end tables have porcelain tops. Rust free aluminum frames. Some assembly required. High performance Nuvella fabric. Collection includes many dining and seating options. P791-701/702/625 are porcelain tops. Deep seating includes P791-835 loveseat and P791-838 sofa (includes 2 throw pillows) and P791-821 swivel lounge chair. To order 4-piece seating with 2 swivel lounge chairs, sofa and porcelain top cocktail table, order P791-821(2), P791-838 and P791-701. Assembly required. P791-773 includes CSA approved 30, 000 BTU stainless steel burner, glass beads, burner cover and protective weather cover. P791-815 driftwood resin wicker woven on an aluminum frame. Nuvella high performance fabric. Adjustable positions. Stainless steel hardware. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
Grenada Outdoor Accent Table
Tambora Outdoor Accent Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!





Reviews
There are no reviews yet.