Kauai Sofa Back Table
Description
Description
The Kauai Living Room Collection offers clean lines and contemporary style. This collection comes in a brushed mango wood finish, with rich gray undertones.
Product Details
| Brushed Mango Wood Finish | Yes |
|---|---|
| Solid Mango and Select Hardwoods | Yes |
| Solid mango wood table tops | Yes |
| Square legs with chamfered corner shape | Yes |
| Charging outlet pack on side | Yes |
| Construction | Solid Mango and Select Hardwoods |
| Material | Solid Mango and Select Hardwoods |
| Product Dimensions | 60″W x 21″D x 36″H |
| Weight | 68 Lbs. |
| Cube | 5.8 |
| Style | Contemporary |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Brushed Mango Wood |
| Collection | Kauai |
| Product Cube | 5.8 |
| Carton Weight | 68.2 |
| Product Weight | 59.4 |
| Color Code | BMW |
| Color Name | Brushed Mango |
| Carton Dimensions | 64.17″W x 24.8″D x 6.3″H |
Additional information
Additional information
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 60 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brushed Mango |
| Style | Contemporary |
| Collection | Kauai |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
KI-TA-6021-BMW-C
Category: Console Tables
Tags: Brown, Brushed Mango, Console Sofas, Intercon Furniture
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Kauai Ladder Chair
Kauai Counter Table
Kauai Backless Stool
Kauai Sideboard
Kauai Chairside Table
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 18 × 24 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brushed Mango |
| Style | Contemporary |
| Collection | Kauai |
| Features | Storage |
Kauai Dining Table
Kauai Coffee Table
Kauai Drop Leaf Table
Kauai End Table
Kauai Ladder Stool
Michael Alan Showroom
Marbella 100″ Console Table
| Dimensions | 21.3 × 100 × 32.3 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Adrian Console Table
Linea Console Table
Gavin Console
Deen Console Table
Ryandale Console Sofa Table
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.5 × 32.5 × 52 in |
| Color | Antique Pewter Finish, Grey, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Glass, Marble/Stone and/or Stone Like, Metal |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Console sofa table. Constructed of sand casted aluminum in antique pewter finish, white marble and clear glass. 1 shelf. |
| Brand | Ashley Furniture |
Stratton Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 48 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Michael Alan Showroom
4 Door Console IFD5721CNS
Natural Parota 3 Drawer 4 Glass Door Console
Winston Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 70 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Winston |
| Features | Storage |
Highland Park Console Table
Compass Console Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.