Terra 3 Drawer 2 Door Gentleman’s Chest
Drawing inspiration from transitional design, the Terra White collection embodies the effortless elegance of its clean, sturdy shapes and the charming rustic grain of solid pine wood. With a tasteful white distressed finish, this collection represents a harmonious fusion of modern and traditional elements, making it a timeless addition to your home.
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | White |
| Material | Pine |
| Finish | Multi step nitrocellulose based lacquer finish in a beautiful distressed vintage white finish. |
| Style | Transitional |
| Crafted of solid pine wood. | Yes |
| Multi-step lacquer finish with a bright white distressed finish | Yes |
| Mortise and tenon construction offer stability and durability. | Yes |
| Three drawers. English dovetail on 100% solid wood drawer fronts. Hafele full-extension steel glides. | Yes |
| Two doors with magnetic catch. | Yes |
| Knob wood handles. | Yes |
| Weight | 204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 55 × 22.75 × 60.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Terra |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
5/0 Headboard – Terra
Terra 5 Drawer Chest
5/0 Footboard – Terra
Terra 6 Drawer 2 Doors Dresser
Terra 7 Drawer 2 Doors Mule Chest
6/6 Footboard – Terra
6/6 Footboard – Terra
6/6 Footboard – Terra
5/0 Headboard – Terra
5/0 Footboard – Terra
Terra Mirror
Terra 3 Drawer Nightstand
5 Drawer Chest 6441CHT
Serenity Five Drawer Chest
Tribeca Tall Drawer Chest
Eastman Drawer Chest
Silhouette Tall Drawer Chest
Sundance Bachelors Chest
| Weight | 139.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 38.00 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Sundance |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Light, Wood, Wood Veneer |
| Style | Casual |
Winslow 4-drawer Bedroom Chest Smokey Walnut
Albion Tall Drawer Chest
| Dimensions | 19 × 42 × 49.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Albion |
| Features | Storage |
Parkin Drawer Chest
| Dimensions | 19.63 × 48 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern Glam |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Solaria Tall Drawer Chest
Parota 5 Drawer Chest
Milestone Dressing Chest
| Dimensions | 20 × 50 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Durham Furniture |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Metal, Storage, Wood |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.