Terra 5 Drawer Chest
Drawing inspiration from transitional design, the Terra White collection embodies the effortless elegance of its clean, sturdy shapes and the charming rustic grain of solid pine wood. With a tasteful white distressed finish, this collection represents a harmonious fusion of modern and traditional elements, making it a timeless addition to your home.
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | White |
| Material | Pine |
| Finish | Multi step nitrocellulose based lacquer finish in a beautiful distressed vintage white finish. |
| Style | Transitional |
| Crafted of solid pine wood. | Yes |
| Multi-step lacquer with a bright white distressed finish. | Yes |
| Mortise and tenon construction offer stability and durability. | Yes |
| Five drawers with knob wood handles. English dovetail on 100% solid wood drawer fronts. Hafele full-extension steel glides. | Yes |
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 20 × 54 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Terra |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Terra Mirror
5/0 Footboard – Terra
6/0 Rails – Terra
Terra 7 Drawer 2 Doors Mule Chest
Terra White, King Bed – Terra
Terra 3 Drawer 2 Door Gentleman’s Chest
5/0 Headboard – Terra
5/0 Rails – Terra
5/0 Headboard – Terra
Terra 3 Drawer Nightstand
Terra 3 Drawer Nightstand
Terra 6 Drawer 2 Doors Dresser
Escape Five-drawer Chest With Cedar Bottom
Tempo Tall Drawer Chest
Eastman Drawer Chest
Dorsey Five Drawer Chest In Granola
Cornelia Tall Drawer Chest
Foundations Tall Drawer Chest
Dovetail Chest – 752-115
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 41.5 × 53 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Tribeca Door Chest
5 Drawer Chest 6441CHT
Parkin Drawer Chest
| Dimensions | 19.63 × 48 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern Glam |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Silhouette Tall Drawer Chest
Solaria Door Chest
| Dimensions | 19.5 × 48 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Customizable, Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.