Terra 6 Drawer 2 Doors Dresser
Drawing inspiration from transitional design, the Terra White collection embodies the effortless elegance of its clean, sturdy shapes and the charming rustic grain of solid pine wood. With a tasteful white distressed finish, this collection represents a harmonious fusion of modern and traditional elements, making it a timeless addition to your home.
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | White |
| Material | Pine |
| Finish | Multi step nitrocellulose based lacquer finish in a beautiful distressed vintage white finish. |
| Style | Transitional |
| Crafted of solid pine wood. | Yes |
| Multi-step lacquer with a bright white distressed finish. | Yes |
| Mortise and tenon construction offer stability and durability. | Yes |
| Six drawers. English dovetail on 100% solid wood drawer fronts. Hafele full-extension steel glides. | Yes |
| Microfiber lined top drawers. | Yes |
| Two doors with magnetic catch. | Yes |
| Knob wood handles. | Yes |
| Weight | 186 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 69 × 20 × 42.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Terra |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Terra 3 Drawer Nightstand
5/0 Footboard – Terra
6/6 Footboard – Terra
5/0 Rails – Terra
5/0 Footboard – Terra
Terra 3 Drawer 2 Door Gentleman’s Chest
5/0 Headboard – Terra
5/0 Footboard – Terra
5/0 Rails – Terra
6/0 Rails – Terra
Terra 7 Drawer 2 Door Mule Chest
Terra 3 Drawer Nightstand
Warner Six Drawer Dresser
Holden Six Drawer Dresser
Crosby Six Drawer Dresser
Menton Dresser
Artisan & Post Cool Rustic Stone Grey Dresser
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Lunula Dresser
| Dimensions | 21.38 × 70 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Everette Six Drawer Dresser
Albion Dresser
Parota 7 Drawer Dresser
Silhouette Dresser
Forrest Six Drawer Dresser
Lowe Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.