Bonanza 5-drawer Storage Chest – BB29-115
Made in the USA, this chest with five drawers offers casual style to any bedroom in your home. Its design elements with framed drawer fronts, tapered feet, and simple molding create a look that fits within contemporary to transitional space. The base rail is gently curved to add dimension to complete this chest of drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Satin nickel hardware finish | Yes |
|---|---|
| Kenlin Rite-Trak drawer guide system (metal on metal) | Yes |
| Mortise and tenon construction for strength and stability | Yes |
| Made in the USA | Yes |
| Solid Popular and UV fiberboard | Yes |
| Complies with ASTM International F2057, a voluntary stability standard for clothing storage furniture. Anti-tip kit included. | Yes |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 50 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | White |
| Detail Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bonanza |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bonanza Twin Upholstered Bed 3/3 – Grey in Queen – BB29-331-034-833-900
| Dimensions | 81 × 41.5 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | White |
| Detail Color | White |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Bonanza |
| Features | Fabric |
Bonanza 5-drawer Storage Chest – BB26-115
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 50 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Bonanza |
| Features | Storage |
Bonanza Twin Upholstered Storage Bed 3/3 – Blue in Twin – BB27-331-033-033B-302-333
Bonanza Twin Upholstered Storage Bed 3/3 – Grey in Twin – BB29-331-034-033B-302-333
Bonanza Upholstered Storage Bed – Linen in Queen – BB28-551-051-050B-502-555
Bonanza Upholstered Bed – Blue in Queen – BB29-551-053-855-922
| Dimensions | 87 × 63.5 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | White |
| Detail Color | White |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Bonanza |
| Features | Fabric |
Bonanza Full, Queen, & King Mansion Storage Bed – White Finish in King – BB29-668-066B-502-666
| Dimensions | 88 × 83 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | White |
| Detail Color | White |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Bonanza |
| Features | Storage |
Bonanza Upholstered Storage Bed – Grey in Queen – BB27-551-054-050B-502-555
Bonanza Upholstered Storage Bed – Linen in Queen – BB26-551-051-050B-502-555
Bonanza 2-drawer Nightstand – BB29-226
Bonanza Upholstered Bed – Grey in Queen – BB27-551-054-855-922
| Dimensions | 87 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Merlot |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Bonanza |
| Features | Fabric |
Bonanza 2-drawer Nightstand – BB27-226
Dorsey Five Drawer Chest In Granola
Solaria Door Chest
| Dimensions | 19.5 × 48 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Customizable, Storage |
Dovetail Chest – 752-115
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 41.5 × 53 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Modulum Tall Drawer Chest
Tribeca Tall Drawer Chest
| Dimensions | 20 × 44 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aurum |
| Style | Modern Rustic |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Milestone Dressing Chest
| Dimensions | 20 × 50 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Durham Furniture |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Metal, Storage, Wood |
| Style | Contemporary |
Eastman Drawer Chest
Parota Nova 4 Drawer Chest
Escape Five-drawer Chest With Cedar Bottom
Tribeca Door Chest
Silhouette Tall Drawer Chest
Sundance Bachelors Chest
| Weight | 139.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 38.00 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Sundance |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Light, Wood, Wood Veneer |
| Style | Casual |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.