Lancer Dresser
Shape shifting takes a beautiful turn in the Lancer dresser. The mahogany frame in the Bracken finish features a multilevel design on six push-to-open drawer fronts. The modern three-dimensional form rests on a sleek plinth base.
Product Details
| Overall Product Height | 34 |
|---|---|
| Overall Product Width | 72 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Dresser |
| Roomtype | Bedroom |
| Website Material | Wood |
| Anti-tip kit | Yes |
| Mahogany in Bracken finish with multilevel patchwork drawer fronts | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Six push-to-open drawers | Yes |
| Cubes | 39.69 |
| Shipping Weight | 304.5 |
| Total Shipping Weight | 304.5 |
| Qty On Hand | 9 |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 72 in (182.88 cm) |
| Dimensions | 20 × 72 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Throw Pillow (24″ x 16″)
| Dimensions | 24 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Prague Fabric Sofa
| Dimensions | 42.5 × 107.5 × 35.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Greige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Luca Entertainment Credenza
Marcourt Fabric Banquette Without Pillows & Nails
| Dimensions | 50.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Constantin Dining Table
Aubree Leather Chair
| Dimensions | 34.5 × 36 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Shimla Cocktail Table
Seward Console Table
| Dimensions | 16 × 68 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Palisades Fabric Chair Without Nails
| Dimensions | 37 × 31.5 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Cadiz Fabric Bench
| Dimensions | 18 × 28 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Tarnished Nickel |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Peyton Fabric Sofa Without Pillows
| Dimensions | 39.5 × 91 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Cameron Six Drawer Dresser
Silhouette Dresser
Marshall Six Drawer Dresser
Serenity Mainstay Six Drawer Dresser
Menton Dresser
Antique 6 Drawer Dresser
Silhouette Dresser
Crosby Six Drawer Dresser
Artisan & Post Cool Rustic Stone Grey Dresser
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Holden Six Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.