Melange Flourish Dressing Table
Elevate your bedroom with the sophisticated Flourish Dressing Table from the Melange collection. This transitional vanity table features the Polished Limestone finish on oak veneers and a stunning stone inset top with a natural blend of white, gray, and organic tones. With five self-closing drawers, including a concave-shaped center drawer, it offers ample storage for your essentials. The thin tapered legs add a touch of elegance, making this dressing table a perfect blend of functionality and style.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Carton Height | 18.25 |
|---|---|
| Carton Length | 28.50 |
| Carton Weight | 149.00 |
| Carton Width | 62.25 |
| Depth | 24.00 |
| Height | 31.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | Marble, Metal, Oak Veneers |
| Number of Drawers | 5 |
| Style | Transitional |
| Width | 54.00 |
| Weight | 134 |
| Image Role Data | {“628_50740_80_detail”:[“Detail Image 1″],”628_50740_80_50741_95_room”:[“Room Image 1″],”628_50740_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_50740_80_back_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo |
| Weight | 134 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 54 × 31 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Melange Taj Console
Melange Bianca Nesting Tables
Melange Now You See Me Mirror
Melange Raising Cane End Table
Melange Glamour Floor Mirror withJewelry Armoire Storage
Melange Nolita Four Door Entertainment Console
Living Room Melange Natalee Two Door Chest
Melange Draped Credenza
Melange Deserie Demilune Chest
Melange Holmes C-Shaped Accent Table
Living Room Melange Miranda Credenza
Melange Snaked Console Table
Marshall Six Drawer Dresser
Cameron Six Drawer Dresser
Lowe Dresser
Warner Six Drawer Dresser
Antique 6 Drawer Dresser
Lunula Dresser
| Dimensions | 21.38 × 70 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Albion Dresser
Greer Six Drawer Dresser
Serenity Mainstay Six Drawer Dresser
Ritter Dresser
Forrest Six Drawer Dresser
Holden Six Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.