Melange Fissured Entertainment Credenza
Earthy, elegant and organic, the Fissured Entertainment Credenza is crafted of Oak Veneers in a dark finish with gold-colored fissure-motifs across the door fronts. The interior is painted olive green. Featuring four doors with soft-close hinges and magnetic door catches, there is one adjustable shelf behind each pair of doors, 3-plug electrical outlets behind the right-side doors and a ventilated back panel.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four doors with soft-close hinges and magnetic door catchesOne adjustable shelf behind each pair of doorsVentilated back panelPower supply behind right side doorsOlive green color painted interiorPlinth baseFinish: Dark oak veneers with gold colored “fiss | Yes |
|---|---|
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 37.75W x 14.375D x 13.25H |
| Back Panel Description | Cable management, hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Base Panel Opening | 37.75W x 17.5D x 14.25H |
| Carton Height | 38.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 258.00 |
| Carton Width | 82.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | No |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 4 |
| Height | 34.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Silver Leaf |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 2 |
| Power Supply Type | FC-705 – 3 Plug Surface Mount with Child Safety Locks |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 78.00 |
| Wood Shelf Dimensions | 37.75W x 14.375D x 1.5TH |
| Weight | 227 |
| Image Role Data | {“628_55068_89_detail”:[“Detail Image 1″],”628_55068_89_room”:[“Room Image 1″],”628_55068_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_55068_89_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Open 3 |
| Weight | 227 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 78 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Melange Guilded Accent Table
Melange Swaley Four Door Credenza
Melange Connelly Hall Console
Living Room Melange Miranda Credenza
Melange Contours Console
Melange Bridged Cocktail Table
Living Room Melange Delilah Accent Chest
Melange Summit Gorge Entertainment Console
Melange Asher Four Door Entertainment Credenza
Melange Russell Credenza
Melange Koi Rectangle Cocktail Table
Melange Dynasty Accent Chest
Cosala 4 Doors & Shelves 93″ TV Stand w/ Dark Brown Finish
Cornelia Entertainment Credenza
Flora Entertainment Credenza
Penrose Entertainment Credenza
Foundations Entertainment Credenza
Fynn Display Cabinet
Arcadia Entertainment Credenza
Fynn Light Oak Display Cabinet
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 45 × 89 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Modern, Traditional |
| Collection | Fynn |
| Features | Storage |
Solaria Entertainment Credenza
| Dimensions | 18 × 83.88 × 27.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Storage |
Monolith Entertainment Credenza
Lunula Entertainment Credenza
| Dimensions | 21.38 × 86 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.