Boheme Vitton Upholstered Side Chair
In a lyrical neutral color palette of creams, whites, taupes and grays, the Vitton Side Chair combines the Mercantile White antique gray-white finish with the soft gray Antwerp 100% linen fabric seat and back and bronze decorative nailheads.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 100% Linen |
|---|---|
| Carton Height | 18.00 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 31.90 |
| Carton Width | 45.25 |
| Depth | 25.50 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Antwerp Linen; Fabric Contents: 100% Linen; Cleaning Code: S (Clean with solvent or dry-cleaning product) |
| Height | 41.00 |
| KD | Yes |
| Levelers | No |
| Material Description | Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Antwerp-Linen-SC |
| Metal Distressing | No |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 20.5 |
| Seat Height | 20 |
| Seat Width | 21 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Side Chairs |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 21.00 |
| Wood Distressing Type | Chopping, wormholes, gouging |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Whites/Creams/Beiges |
| Weight | 22 |
| Image Role Data | {“5750_75410_LTWD_detail”:[“Detail Image 1″],”5750_75200_MWD_400_410_LTWD_85001_MULTI_room”:[“Room Image 1″],”5750_75213_SLV_400_410_LTWD_900_MULTI_50001_GLD_room”:[“Room Image 2”],”5750_1046 |
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21 × 41 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Boheme Adante Dresser
Bedroom Boheme Laurier California King Panel Bed
Boheme Saint Germain Server
Casual Dining Boheme Ascension 60in Zinc Round Dining Table
Boheme Laurier King Panel Bed
Boheme Bastogne Three-Drawer Nightstand
Boheme Garnier Barrel Back Chair
Boheme Laurier Queen Panel Bed
Boheme Salvator Media Console
Bedroom Boheme Bon Vivant 5/0 & 6/6 Rails
Boheme Bon Vivant De-Constructed King Uph Bed
Bedroom Boheme Bon Vivant De-Constructed 6/0 & 6/6 Uph Footboard
Marquez 24″ Wooden Bench
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 36 × 23.5 in |
| Color | Beige/Dark Brown, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Parota Wooden Chair
Tribeca Dining Chair
Duarte Solid Wood Bench
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.