Casual Dining Boheme Ascension 60in Zinc Round Dining Table
With its classic Belgian-inspired shaped pedestal base, the Ascension 60-inch round dining table can be adjusted from 30-inch dining height to 36-inch counter height, depending on your preference. The aluminum tabletop trimmed in tiny nailheads gives a chic industrial flair. The light and airy finish is Antique Milk Paint, a light brown with nearly opaque milk-colored paint with a brushstroke effect, accented with hang up and distressing. Accommodates up to 6 guests.
| Weight | 193.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional |
| Collection | Boheme |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Boheme Adante Dresser
Boheme Salvator Media Console
Bedroom Boheme Laurier California King Panel Bed
Boheme Bilzen Wardrobe
Boheme Flanders Square Cocktail Table
Bedroom Boheme Bon Vivant De-Constructed 6/0 & 6/6 Uph Footboard
Bedroom Boheme Bon Vivant De-Constructed 6/0 & 6/6 Uph Headboard
Bedroom Boheme Laurier 6/0 & 6/6 Panel Footboard
Boheme Madera Bed Bench
Bedroom Boheme Laurier 5/0 & 6/6 Rails
Bedroom Boheme Bon Vivant 5/0 & 6/6 Rails
Boheme Verbena Bachelors Chest
Marquez Dining Table
Natural Parota Round Table base
Symmetry Dining Table
Horizons Dining Table
Marcus Counter Table
| Dimensions | 42 × 90 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Nest Home Collection |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Bradley 60″ Round Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 30.25 × 40 in |
| Color | Brown, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Marquez Rectangular Counter Height Table
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.