Boheme Gaston Metal Back Side Chair
Exquisitely shaped and elegantly styled, the Gaston Side Chair, with a chic perforated metal grille back, is inspired by the Belgian design aesthetic. Finished in the antique gray-white Mercantile White, the chair is covered in the 100% linen Antwerp Linen.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 100% Linen |
|---|---|
| Carton Height | 18.00 |
| Carton Length | 25.25 |
| Carton Weight | 30.80 |
| Carton Width | 45.00 |
| Depth | 26.50 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Antwerp Linen; Fabric Contents: 100% Linen; Cleaning Code: S (Clean with solvent or dry-cleaning product) |
| Height | 43.00 |
| KD | Yes |
| Levelers | No |
| Material Description | Fabric and Metal |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Antwerp-Linen-SC |
| Metal Distressing | No |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 18.75 |
| Seat Height | 20.5 |
| Seat Width | 21 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Side Chairs |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 22.00 |
| Wood Distressing Type | Chopping, wormholes, gouging |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Whites/Creams/Beiges |
| Weight | 20.9 |
| Image Role Data | {“5750_75411_LTWD_detail”:[“Detail Image 1″],”5750_75213_MWD_401_411_906_LTWD_room”:[“Room Image 1″],”5750_75203_MWD_401_411_50002_LTWD_room”:[“Room Image 2”],”5750_75200_MWD_401_411_315_906_ |
| Weight | 20.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.5 × 22 × 43 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Boheme Bilzen Wardrobe
Boheme Garnier Barrel Back Counter Stool
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
Boheme Laurier Queen Panel Bed
Boheme Adante Dresser
Boheme Bastogne Three-Drawer Nightstand
Casual Dining Boheme Ascension 60in Zinc Round Dining Table
Boheme Garnier Barrel Back Chair
Boheme Four Door Media Console
Boheme Salvator Media Console
Bedroom Boheme Laurier California King Panel Bed
Rowanbeck Dining Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 32 × 25.25 in |
| Color | Ivory, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Contemporary lifestyle design. Made of hardwood solids and Oak veneer. Rich layered black finish on textured wood grain surface. Collection is inspired by Art Deco designs with trend-right curved silhouettes. Table features an oval design and architectural inspired table pedestal. Can seat up to 8 people. Dining chair features an ultra sleek bent plywood back for contoured comfort and a cushion seat covered in a herringbone patterned gray fabric. D821-02A fully upholstered bucket chair is made with engineered wood frames and covered with an ivory colored bouclé fabric. Set on casters for easy mobility. Server features 3 glass cabinet doors, interior shelving, rounded case design and tapered legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Tribeca Dining Chair
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Marquez 24″ Wooden Bench
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.