Bedroom Boheme Chimay Six-Drawer Chest
With organic beauty and a softly shaped silhouette, the Chimay Chest is finished in the sophisticated Antique Milk Paint, a light brown finish with nearly opaque antique milk-colored overcoat offering a brush-painted effect. With six drawers and a drop-in felt liner in the top two drawers, the bottom drawer is cedar-lined.
Product Details
| Six drawersDrawer opening: 36 3/4W x 13D x 6 1/2HBlack drop-in felt liner in top two drawersCedar lined bottom drawerFaux key escutcheon for decorationHandholes on backpanelFinish: Antique Milk Paint finish: Light brown finish with nearly opaque antique m | Yes |
|---|---|
| Finish | Antique Milk Paint finish: Light brown finish with nearly opaque antique milk paint with brush painted effect with white hang up and heavy distressing on the top and lighter distressing on th |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Drawers | 6 |
| Drawer Weight Capacity | 55 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Assembly Required | No |
| Assembly Type | None |
| Weight | 286 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 44 × 60 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Boheme |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bedroom Boheme Laurier 5/0 & 6/6 Rails
Bedroom Boheme Laurier California King Panel Bed
Boheme Gaston Metal Back Side Chair
Boheme Garnier Barrel Back Chair
Boheme Four Door Media Console
Boheme Bilzen Wardrobe
Boheme Nourmand Linen Wrapped Mirror
Boheme Verbena Bachelors Chest
Bedroom Boheme Laurier 6/0 & 6/6 Panel Footboard
Bedroom Boheme Bon Vivant De-Constructed 6/0 & 6/6 Uph Footboard
Boheme Saint Germain Server
Boheme Garnier Barrel Back Counter Stool
Eastman Drawer Chest
Menton Tall Drawer Chest
Serenity Five Drawer Chest
Prado Tall Drawer Chest
Modulum Tall Drawer Chest
Winslow 4-drawer Bedroom Chest Smokey Walnut
Tribeca Tall Drawer Chest
| Dimensions | 20 × 44 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aurum |
| Style | Modern Rustic |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Parkin Drawer Chest
| Dimensions | 19.63 × 48 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern Glam |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Antibes Tall Drawer Chest
Stratum Door Chest
Solaria Door Chest
| Dimensions | 19.5 × 48 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Customizable, Storage |
Monolith Tall Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.