Boheme Verbena Bachelors Chest
Inspired by the Belgian design aesthetic, the lyrical blend of blue toned neutrals in the Verbena Bachelor’s Chest features the Stonewash finish, a play of blue, white and gray on a finely textured surface. With two drawers, there’s a drop-in felt liner in the top drawer, cedar-lined bottom drawer and a touch dimmer switch.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Two drawersDrawer opening: 33 1/2W x 12D x 7HDrop-in felt liner in top drawerCedar-lined bottom drawerFloor to bottom of base rail: 7HTouch dimmer switchPower supplyFaux key escutcheon for decorationFinish: Stonewash, a play of blue, white and gray on a f | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 28.50 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 132.00 |
| Carton Width | 44.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 33.5W x 12D x 7H |
| Height | 32.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Poplar and Cedar Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing Type | Stonewashing, texture |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 103.4 |
| Image Role Data | {“5750_90017_BLU3_detail”:[“Detail Image 1″],”5750_90017_BLU3_room”:[“Room Image 1″],”5750_90266_016_MWD_017_BLU3_room”:[“Room Image 2″],”5750_90266_016_019_MWD_017_BLU3_room”:[“Room Image 3” |
| Weight | 103.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Boheme Flanders Square Cocktail Table
Bedroom Boheme Laurier 5/0 & 6/6 Rails
Bedroom Boheme Laurier 6/0 & 6/6 Panel Footboard
Boheme Adante Dresser
Bedroom Boheme Bon Vivant De-Constructed 6/0 & 6/6 Uph Headboard
Boheme Madera Bed Bench
Bedroom Boheme Laurier 6/0 & 6/6 Panel Headboard
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
Bedroom Boheme Chimay Six-Drawer Chest
Bedroom Boheme Laurier California King Panel Bed
Monolith Tall Drawer Chest
Solaria Tall Drawer Chest
Parota Nova 4 Drawer Chest
5 Drawer Chest 6441CHT
Parkin Drawer Chest
| Dimensions | 19.63 × 48 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern Glam |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Parota 5 Drawer Chest
Dovetail Chest – 752-115
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 41.5 × 53 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Tribeca Tall Drawer Chest
| Dimensions | 20 × 44 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aurum |
| Style | Modern Rustic |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Sundance Bachelors Chest
| Weight | 139.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 38.00 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Sundance |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Light, Wood, Wood Veneer |
| Style | Casual |
Serenity Five Drawer Chest
Tempo Tall Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.