Boheme Salvator Media Console
Inspired by the Belgian design aesthetic, the Salvator Media Console is alluring in its simple sophistication. The finish is a heavily distressed aged blue with dry brushing and rub-through with matching blue painted hardware. There are six doors with one adjustable wood shelf behind each pair of doors, and a three-plug outlet and ventilated back panel. Accommodates up to an 80-inch TV.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Six doorsOne adjustable wood shelf behind each pair of doorsVentilated backpanelThree plug outletFinish: Heavily distressed antique blue finish with dry brushing and rub throughHardware: Blue Painted HardwareDistressed Finished: Distressing on entire case | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 31.25 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 207.90 |
| Carton Width | 93.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 28.00 |
| Material Description | Maple Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 89.00 |
| Wood Distressing Type | Distressing on entire case with dry brushing in some areas and rub-through. |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 167.2 |
| Image Role Data | {“5750_55489_BLU_detail”:[“Detail Image 1″],”5750_55489_BLU_room”:[“Room Image 1″],”5750_55489_BLU_80113_GLD_80110_LTWD_room”:[“Room Image 2″],”5750_55489_BLU_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3 |
| Weight | 167.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 89 × 28 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Boheme Madera Bed Bench
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
Boheme Bon Vivant De-Constructed King Uph Bed
Boheme Saint Germain Server
Bedroom Boheme Laurier 6/0 & 6/6 Panel Footboard
Bedroom Boheme Bon Vivant 5/0 & 6/6 Rails
Boheme Bilzen Wardrobe
Boheme Flanders Square Cocktail Table
Boheme Laurier King Panel Bed
Casual Dining Boheme Ascension 60in Zinc Round Dining Table
Boheme Laurier Queen Panel Bed
Living Room 4 Doors Console IFD4221CNS
Solaria Entertainment Credenza
| Dimensions | 18 × 83.88 × 27.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Storage |
Fynn Display Cabinet
Antibes Entertainment Credenza
Parota 60 Inch TV Stand
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Metal |
| Style | Contemporary, Rustic |
Prado Entertainment Credenza
Commerce & Market Open Space Entertainment Console
Rune Entertainment Credenza
Cosala 4 Doors & Shelves 93″ TV Stand w/ Dark Brown Finish
Fynn Blonde Display Cabinet
Foundations Entertainment Credenza
Solaria Entertainment Credenza
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.