Boheme Madera Bed Bench
Add a dash of charm and comfort to your room with this multi-purpose Madera Bed Bench featuring a stylish scalloped apron and seat upholstered in the soft gray Antwerp Linen and accented by decorative bronze nailhead trim.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Decorative bronze nailhead trimUpholstered seat with Antwerp Linen fabricScalloped apronFinish: Antique Milk Paint finish: Light brown finish with nearly opaque antique milk paint with brush painted effect with white hang upDistressed Finished: Rasping, c | Yes |
|---|---|
| Fabric | 100% Linen |
| Carton Height | 10.50 |
| Carton Length | 20.50 |
| Carton Weight | 42.90 |
| Carton Width | 61.00 |
| Depth | 17.00 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Antwerp Linen; Fabric Contents: 100% Linen; Cleaning Code: S (Clean with solvent or dry-cleaning product) |
| Height | 19.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Antwerp-Linen-SC |
| Metal Distressing | No |
| Motion Type | Stationary |
| Style | Traditional/Formal |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 56.50 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chopping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Light Wood |
| Weight | 26.4 |
| Image Role Data | {“5750_90019_MWD_detail”:[“Detail Image 1″],”5750_90019_MWD_room”:[“Room Image 1″],”5750_90266_016_019_MWD_017_BLU3_room”:[“Room Image 2″],”5750_90019_MWD_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 A |
| Weight | 26.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 56.5 × 19 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bedroom Boheme Chimay Six-Drawer Chest
Boheme Bilzen Wardrobe
Boheme Verbena Bachelors Chest
Boheme Saint Germain Server
Boheme Bastogne Three-Drawer Nightstand
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
Boheme Garnier Barrel Back Chair
Casual Dining Boheme Ascension 60in Zinc Round Dining Table
Bedroom Boheme Bon Vivant De-Constructed 6/0 & 6/6 Uph Footboard
Bedroom Boheme Laurier 6/0 & 6/6 Panel Headboard
Boheme Gaston Metal Back Side Chair
Oslo Entertainment Console
| Dimensions | 20 × 80 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Onyx |
| Style | Modern |
| Collection | Oslo |
| Features | Power |
Solaria Accent Table
Zina Accent Table
Ellis Etagere
| Dimensions | 16 × 44 × 82 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Jicama |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Collins 19″ Outdoor Accent Table
| Dimensions | 13 × 13 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Grey |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Fontaine Three Drawer Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 38 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Blue |
| Style | French Country, Traditional |
| Collection | Fontaine |
| Features | Storage |
Kaley Etagere
Astral Plains 3 Door Accent Cabinet
Ladgate Accent Table
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 21.88 × 16.25 in |
| Color | Black/Natural, Brown, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Constructed of metal in black finish and solid wood in natural finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
Claudia Two Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Traditional |
| Collection | Claudia |
| Features | Storage |
Cormmet Accent Table
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 21 × 19.88 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid mango wood in dark brown finish and black finished metal. Oblong design. |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.