Boheme Adante Dresser
With organic beauty and a softly shaped silhouette, the Adante Dresser is finished in the sophisticated Antique Milk Paint, a light brown finish with nearly opaque antique milk paint overcoat offering a brush-painted effect. With eight drawers and a drop-in jewelry tray and felt liner, the bottom drawers are cedar-lined. It has authentic distressing which is more pronounced on the top than on the front and sides.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Eight drawersBlack drop-in jewelry tray in top left drawerDrop-in felt liner in top right drawerBottom drawers are cedar-linedBackpanel has handholesFaux key escutcheons on top drawersTop left drawer opening: 29 1/4W x 13 3/4D x 6 1/2HTop right drawer ope | Yes |
|---|---|
| Finish | Antique Milk Paint finish: Light brown finish with nearly opaque antique milk paint with brush painted effect with white hang up and heavy distressing on the top and lighter distressing on th |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Left Drawer Dimensions | 28.25W x 13.75D x 6.5H |
| 1st Row Left Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| 1st Row Right Drawer Dimensions | 29.25W x 13.75D x 6.5H |
| 1st Row Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| 2nd-4th Row Left and Right Drawer Dimensions | 29.25W x 13.75D x 6.5H |
| 2nd-4th Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Carton Height | 45.50 |
| Carton Length | 23.75 |
| Carton Weight | 295.86 |
| Carton Width | 71.50 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Dark Metal with Gold Highlights |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 42.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Poplar and Cedar Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 8 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 68.75 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chopping, wormholes, gouging |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 276.02 |
| Image Role Data | {“5750_90002_MWD_detail”:[“Detail Image 1″],”5750_90002_MWD_008_GRY_room”:[“Room Image 1″],”5750_90002_MWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5750_90002_MWD_top”:[“Top Silo Image 1”] |
| Weight | 276.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 68.75 × 42.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Boheme Bilzen Wardrobe
Casual Dining Boheme Ascension 60in Zinc Round Dining Table
Bedroom Boheme Laurier California King Panel Bed
Boheme Bastogne Three-Drawer Nightstand
Boheme Nourmand Linen Wrapped Mirror
Boheme Flanders Square Cocktail Table
Bedroom Boheme Bon Vivant 5/0 & 6/6 Rails
Boheme Garnier Barrel Back Chair
Boheme Laurier Queen Panel Bed
Boheme Madera Bed Bench
Bedroom Boheme Chimay Six-Drawer Chest
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
Dovetail Dresser Sun Bleach White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Tan |
| Features | Wood |
| Style | Craftsman, Farmhouse |
Serenity Mainstay Six Drawer Dresser
Everette Six Drawer Dresser
Marshall Six Drawer Dresser
Caleb Six Drawer Dresser
Ritter Dresser
Lowe Dresser
Holden Six Drawer Dresser
Warner Six Drawer Dresser
Menton Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.