Grayson 24″ Counter Storage Bench W/nailhead Trim
Introduce a touch of rustic charm and practical storage to your home with the Grayson Counter Bench. The 24″ seat height fits comfortably with 36″ height counters offering a beautiful accent to any gathering. A hand crafted smoky honey finish and nailhead trim combine with 100% polyester gray fabric cover to create a look of understated elegance that complements any decor style. Concealed lift-top storage ensures your belongings are always hidden but close by.. Comfortable seating, great style and convenient storage all in one stylish package.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Crafted of Asian hardwoods with engineered woods and pine veneers | Yes |
|---|---|
| Lift-top concealed storage offers a convenient and discreet space to store your belongings while nailhead trim adds a subtle design accent to the bench | Yes |
| Kiln-dried wood helps prevent warping, splitting, cracking and developing mildew. | Yes |
| Plastic glides help protect floors from mars or scratches | Yes |
| The wood is hand-stained in a natural multi-step smoky honey finish to highlight the natural grain and knots of the wood | Yes |
| 300 lb. weight capacity ensures durability and reliable support for the bench. | Yes |
| Solidly constructed using mortise-and-tenon joinery with corner blocks and base stretchers for exceptional stability. | Yes |
| 24-inch seat height is perfect for counters or tables 36 inches in height. Works well for additional seating at a kitchen counter area | Yes |
| Gray 100% polyester fabric provides a durable and easy-to-clean surface that resists stains and spills. | Yes |
| Easy 3-Step Assembly | Yes |
| Product Size | 47 x 17 x 25.5 in |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Grayson Gray Marble Top
| Dimensions | 40 × 60 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Grayson |
| Features | Storage |
Grayson 24″ Counter Stool, Upholstered With Nailhead, Gray
| Dimensions | 24 × 20 × 41.5 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Grayson |
| Features | Fabric |
Grayson Gray Marble Top Server
| Dimensions | 18 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Grayson |
| Features | Storage |
Grayson 60-inch Gray Marble Top Counter Storage Table
| Brand | Steve Silver |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Grayson |
| Features | Storage |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Tribeca Dining Chair
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.