Harper Dining Bench
The Harper Dining group has family friendly solid wood construction. It’s Transitional style blends simple lines with a striking two tone finish. The Harper Dining group is tailored to fit in today’s modern home with dining configurations designed to fit in small, medium and large spaces.
Product Details
| Brushed Brown and Pecan Finish | Yes |
|---|---|
| Solid Rubberwood and Select Hardwood | Yes |
| Compliments the Trestle Table perfectly | Yes |
| Solid wood seat | Yes |
| Construction | Solid Rubberwood and Select Hardwood |
| Material | Solid Rubberwood |
| Product Dimensions | 62″W x 15″D x 18″H |
| Weight | 50 Lbs. |
| Cube | 5.5 |
| Style | Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Brushed Brown and Pecan |
| Collection | Harper |
| Product Cube | 5.51 |
| Carton Weight | 49.72 |
| Product Weight | 39.6 |
| Color Code | BBP |
| Color Name | Brushed Brown & Pecan |
| Carton Dimensions | 65.125″W x 18.125″D x 8″H |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 62 × 18 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brushed Brown & Pecan |
| Style | Transitional |
| Collection | Harper |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Harper Round Dining Table
Harper Lattice Stool
Harper Splat Stool
Harper Round Counter Table
Harper Lattice Chair
Harper Splat Chair
Harper Drop Leaf Table
Harper Trestle Table
Harper Sideboard
| Weight | 151 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 48 × 46 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brushed Brown & Pecan |
| Style | Transitional |
| Collection | Harper |
| Features | Storage |
Parota Wooden Chair
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 36 × 23.5 in |
| Color | Beige/Dark Brown, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Rowanbeck Dining Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 32 × 25.25 in |
| Color | Ivory, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Contemporary lifestyle design. Made of hardwood solids and Oak veneer. Rich layered black finish on textured wood grain surface. Collection is inspired by Art Deco designs with trend-right curved silhouettes. Table features an oval design and architectural inspired table pedestal. Can seat up to 8 people. Dining chair features an ultra sleek bent plywood back for contoured comfort and a cushion seat covered in a herringbone patterned gray fabric. D821-02A fully upholstered bucket chair is made with engineered wood frames and covered with an ivory colored bouclé fabric. Set on casters for easy mobility. Server features 3 glass cabinet doors, interior shelving, rounded case design and tapered legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Duarte Solid Wood Bench
Tribeca Dining Chair
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Cole Dining Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.