Harper Trestle Table
The Harper Dining group has family friendly solid wood construction. It’s Transitional style blends simple lines with a striking two tone finish. The Harper Dining group is tailored to fit in today’s modern home with dining configurations designed to fit in small, medium and large spaces.
Product Details
| Brushed Brown and Pecan Finish | Yes |
|---|---|
| Solid Rubberwood and Select Hardwood | Yes |
| Features a 22″ Self-Storing Leaf | Yes |
| Table extends from 72″ – 94″ with leaf | Yes |
| Unique trestle style table base | Yes |
| Construction | Solid Rubberwood and Select Hardwood |
| Material | Solid Rubberwood |
| Product Dimensions | 42″W x 72″ – 94″D x 30″H |
| Weight | 175 Lbs. |
| Cube | 18.1 |
| Style | Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Brushed Brown and Pecan |
| Collection | Harper |
| Product Cube | 18.08 |
| Carton Weight | 174.9 |
| Product Weight | 152.46 |
| Color Code | BBP |
| Color Name | Brushed Brown & Pecan |
| Carton Dimensions | 75.625″W x 45.75″D x 9″H |
| Weight | 175 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brushed Brown & Pecan |
| Style | Transitional |
| Collection | Harper |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Harper Round Counter Table
Harper Lattice Stool
Harper Sideboard
| Weight | 151 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 48 × 46 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brushed Brown & Pecan |
| Style | Transitional |
| Collection | Harper |
| Features | Storage |
Harper Splat Stool
Harper Dining Bench
Harper Splat Chair
Harper Drop Leaf Table
Harper Round Dining Table
Harper Lattice Chair
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Oslo Counter Table
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94 × 38 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | WCT |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Marquez Dining Table
Symmetry Silver Dining Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 78 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Symmetry |
| Features | Power |
Gavin Dining Table
Bradley 60″ Round Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Natural Parota Round Table top
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Oslo Counter Table
| Dimensions | 7694 × 38 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.