Harper Lattice Chair
The Harper Dining group has family friendly solid wood construction. It’s Transitional style blends simple lines with a striking two tone finish. The Harper Dining group is tailored to fit in today’s modern home with dining configurations designed to fit in small, medium and large spaces.
Product Details
| Brushed Brown and Pecan Finish | Yes |
|---|---|
| Solid Rubberwood and Select Hardwood | Yes |
| Two stylish and unique Chair options to choose from | Yes |
| Side stretchers added for strength | Yes |
| Solid wood seat | Yes |
| Construction | Solid Rubberwood and Select Hardwood |
| Material | Solid Rubberwood |
| Product Dimensions | 20.125″W x 22″D x 39.375″H |
| Weight | 48 Lbs. |
| Cube | 2.4 |
| Style | Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Brushed Brown and Pecan |
| Collection | Harper |
| Product Cube | 2.42 |
| Carton Weight | 24.2 |
| Product Weight | 19.58 |
| Color Code | BBP |
| Color Name | Brushed Brown & Pecan |
| Carton Dimensions | 19.25″W x 41.5″D x 10.5″H |
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 20.125 × 39.375 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brushed Brown & Pecan |
| Style | Transitional |
| Collection | Harper |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Harper Round Counter Table
Harper Round Dining Table
Harper Splat Stool
Harper Lattice Stool
Harper Splat Chair
Harper Dining Bench
Harper Sideboard
| Weight | 151 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 48 × 46 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brushed Brown & Pecan |
| Style | Transitional |
| Collection | Harper |
| Features | Storage |
Harper Trestle Table
Harper Drop Leaf Table
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Duarte Solid Wood Bench
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Marquez 24″ Wooden Bench
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.