Harper Round Dining Table
The Harper Dining group has family friendly solid wood construction. It’s Transitional style blends simple lines with a striking two tone finish. The Harper Dining group is tailored to fit in today’s modern home with dining configurations designed to fit in small, medium and large spaces.
Product Details
| Brushed Brown and Pecan Finish | Yes |
|---|---|
| Solid Rubberwood and Select Hardwood | Yes |
| Features 18″ Filler Leaf | Yes |
| Table extends from 42″ to 60″ with Leaf | Yes |
| Construction | Solid Rubberwood and Select Hardwood |
| Material | Solid Rubberwood |
| Product Dimensions | 42″W x 42″-60″D x 30″H |
| Weight | 116 Lbs. |
| Cube | 10.3 |
| Style | Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Brushed Brown and Pecan |
| Collection | Harper |
| Product Cube | 10.28 |
| Carton Weight | 116.38 |
| Product Weight | 102.96 |
| Color Code | BBP |
| Color Name | Brushed Brown & Pecan |
| Carton Dimensions | 62.75″W x 44.875″D x 6.25″H |
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brushed Brown & Pecan |
| Style | Transitional |
| Collection | Harper |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Harper Drop Leaf Table
Harper Splat Stool
Harper Splat Chair
Harper Sideboard
| Weight | 151 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 48 × 46 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brushed Brown & Pecan |
| Style | Transitional |
| Collection | Harper |
| Features | Storage |
Harper Trestle Table
Harper Dining Bench
Harper Lattice Chair
Harper Round Counter Table
Harper Lattice Stool
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 30.25 × 40 in |
| Color | Brown, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Natural Parota Round Table top
8681 Natural Parota Dining Table
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 78.75 × 30.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Rustic |
Marcus Counter Table
| Dimensions | 42 × 90 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Nest Home Collection |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Ezra TABLES 51512/52+91181
Sunset D5783-42 Counter Table
Oslo Counter Table
| Dimensions | 7694 × 38 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Bradley 60″ Round Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Gavin Dining Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.