Heron D4400-79 Bench w/Back
Description
Description
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 66″W x 21″D x 34.38″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 53.34cm D x 87.33cm H |
| Construction & Features | wood seat with storage under the seat |
| Construction & Features | I- wood bottom stretcher |
| Construction & Features | lid stays on storage top |
| Construction & Features | weight capacity: 750 lbs |
Additional information
Additional information
| Weight | 750 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 66 × 34.38 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Aged Pewter Metal, Baja Fog Fabric, Chalk White, Dovetail Grey |
| Style | Rustic |
| Collection | Heron Cove D4400 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D4400-79
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Chalk White, Dovetail Grey, Aged Pewter Metal, Baja Fog Fabric, Magnussen Home, White
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Heron D4400-27 52″ Round Dining Table
Heron D4400-68 Bench w/Upholstered Seat
Heron D4400-65 Step Up Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Heron D4400-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Heron D4400-25 Dining Trestle Table
Heron D4400-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Heron Cove Wood Counter Dining Table Top SU
Heron D4400-82 Counter Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Heron D4400-14 Buffet
Heron D4400-14H Buffet w/Hutch
Heron Cove Wood Trestle Dining Table Top SU
Heron Cove Wood Trestle Dining Table Base KD
Michael Alan Showroom
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
MichaelAlan
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.