Heron D4400-14 Buffet
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 66″W x 19″D x 36″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 48.26cm D x 91.44cm H |
| Construction & Features | 4 felt lined top drawers w/1 silverware tray on top left drawer |
| Construction & Features | 1 adj. wood shelf behind left and right wood doors |
| Construction & Features | 2 adj. flipable wood shelves with wine rack in the center |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
Additional information
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 66 × 36 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Aged Pewter Metal, Baja Fog Fabric, Chalk White, Dovetail Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Heron Cove D4400 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D4400-14
Category: Dining Storage
Tags: Chalk White, Dovetail Grey, Aged Pewter Metal, Baja Fog Fabric, Dining Storage, Magnussen Home, White
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Heron Cove Wood Trestle Dining Table Base KD
Heron D4400-82 Counter Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Heron Cove Wood Counter Dining Table Base SU
Heron Cove Wood Counter Dining Table Top SU
Heron Cove Wood Trestle Dining Table Top SU
Heron D4400-42 Counter Table
Heron D4400-68 Bench w/Upholstered Seat
Heron D4400-67 Curved Bench w/Upholstered Seat
Heron D4400-25 Dining Trestle Table
Heron D4400-14H Buffet w/Hutch
Heron D4400-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Heron D4400-27 52″ Round Dining Table
Mirabelle Buffet
Perrine White Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Denver Solid Wood 4dr Cabinet – Distressed Gray/antique White
Kali Iron Four Door Cabinet
Escape Dining 72″ Buffet Server With Stone Top
Napa Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 72 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Rustic |
| Collection | Napa |
| Features | Storage |
Foundations Buffet
| Dimensions | 20 × 58 × 32.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Shale, Linen and Brushed Stainless Steel |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Foundations |
| Features | Storage |
Bates Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 69 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Adrienne |
| Features | Storage |
Michael Alan Showroom
Lennox Four-Door Sideboard
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.