Heron D4400-67 Curved Bench w/Upholstered Seat
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 52″W x 21.75″D x 19″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 132.08cm W x 55.24cm D x 48.26cm H |
| Construction & Features | upholstered seat |
| Construction & Features | wood stretcher |
| Construction & Features | metal decoration on base |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 500 lbs |
Additional information
Additional information
| Weight | 500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.75 × 52 × 19 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Aged Pewter Metal, Baja Fog Fabric, Chalk White, Dovetail Grey |
| Style | Industrial |
| Collection | Heron Cove D4400 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D4400-67
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Chalk White, Dovetail Grey, Aged Pewter Metal, Baja Fog Fabric, Magnussen Home, White
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Heron D4400-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Heron Cove Wood Trestle Dining Table Top SU
Heron D4400-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Heron Cove Wood Trestle Dining Table Base KD
Heron D4400-27 52″ Round Dining Table
Heron D4400-14 Buffet
Heron D4400-14H Buffet w/Hutch
Heron D4400-68 Bench w/Upholstered Seat
Heron D4400-25 Dining Trestle Table
Heron D4400-65 Step Up Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Heron D4400-79 Bench w/Back
Heron Cove Wood Counter Dining Table Top SU
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Cole Dining Chair
Michael Alan Showroom
Parota Wooden Chair
Michael Alan Showroom
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Michael Alan Showroom
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
MichaelAlan
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.