Heron D4400-42 Counter Table
Description
Description
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 60″W x 38″D x 36″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 152.4cm W x 96.52cm D x 91.44cm H |
| Construction & Features | table can be extended to 80″x38″x36″ with 1 center removable ext. leaf (20″/pc) |
| Construction & Features | wood slide with self-driven guides and gears |
| Construction & Features | 4 wood doors panel on both front and back sides |
| Construction & Features | horizontal slats for bottle storage |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Additional information
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 60 × 36 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Aged Pewter Metal, Baja Fog Fabric, Chalk White, Dovetail Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Heron Cove D4400 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D4400-42
Category: Dining Tables
Tags: Chalk White, Dovetail Grey, Aged Pewter Metal, Baja Fog Fabric, Dining Tables, Magnussen Home, White
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Heron D4400-82 Counter Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Heron Cove Wood Trestle Dining Table Base KD
Heron D4400-14H Buffet w/Hutch
Heron Cove Wood Trestle Dining Table Top SU
Heron Cove Wood Counter Dining Table Base SU
Heron D4400-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Heron D4400-79 Bench w/Back
Heron D4400-14 Buffet
Heron D4400-68 Bench w/Upholstered Seat
Heron Cove Wood Counter Dining Table Top SU
Heron D4400-25 Dining Trestle Table
Heron D4400-27 52″ Round Dining Table
Symmetry Silver Dining Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 78 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Symmetry |
| Features | Power |
Oslo Counter Table
| Dimensions | 7694 × 38 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Michael Alan Showroom
Sunset D5783-42 Counter Table
Michael Alan Showroom
Rhett 96″ Dining Table
Marquez Dining Table
Dovetail Dining 100 inch Gathering Dining Table
| Dimensions | 30 × 100 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Oslo Counter Table
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94 × 38 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | WCT |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Draper Dining Table
MichaelAlan
Oslo Dining Table
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
8681 Natural Parota Dining Table
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 78.75 × 30.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Rustic |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.