Heron D4400-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 19.75″W x 23.25″D x 40″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 50.16cm W x 59.05cm D x 101.6cm H |
| Construction & Features | upholstered seat and wood back |
| Construction & Features | wood stretcher from front to back |
| Construction & Features | floor protectors |
| Construction & Features | weight capacity: 300 lbs |
Additional information
Additional information
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 19.75 × 40 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Aged Pewter Metal, Baja Fog Fabric, Chalk White, Dovetail Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Heron Cove D4400 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D4400-62
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Chalk White, Dovetail Grey, Aged Pewter Metal, Baja Fog Fabric, Magnussen Home, White
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Heron D4400-68 Bench w/Upholstered Seat
Heron D4400-14H Buffet w/Hutch
Heron D4400-82 Counter Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Heron D4400-79 Bench w/Back
Heron D4400-67 Curved Bench w/Upholstered Seat
Heron Cove Wood Counter Dining Table Base SU
Heron Cove Wood Trestle Dining Table Top SU
Heron D4400-65 Step Up Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Heron D4400-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Heron D4400-14 Buffet
Heron Cove Wood Trestle Dining Table Base KD
Heron D4400-25 Dining Trestle Table
Michael Alan Showroom
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
MichaelAlan
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Tribeca Dining Chair
Michael Alan Showroom
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.