Harper D5321-15 Wood Server SU
Description
Description
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Construction & Features | 5 drawers with appearance of 7 drawers , including 3 felt lined top drawers. |
|---|---|
| Construction & Features | 2 wood doors on sides ; 1 adj. wood shelf behind each door. |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back. |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides. |
| Construction & Features | sealed case piece. |
| Construction & Features | metal caps on top edges and feet. |
| Construction & Features | levelers. |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for each shelf. |
| Construction & Features | 2 metal framed tempered glass doors. |
| Construction & Features | 3 adj. wood shelves w/plate grooves behind each side door. |
| Construction & Features | 1 fixed wood shelf and 4 adj. wood shelves for wine storage in the center. |
| Construction & Features | weight capacity: 100 lbs for each shelf. |
Additional information
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 54 × 37 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Forged Iron, Natural Fabric, Silo White, Textured Glass |
| Style | Transitional |
| Collection | Harper Springs D5321 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D5321-15
Category: Dining Storage
Tags: Dining Storage, Magnussen Home, Silo White, Forged Iron, Textured Glass, Natural Fabric, White
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Harper D5321-18 Wood Hutch SU
| Weight | 103.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 54 × 48.5 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Silo White and Forged Iron and Textured Glass and Natural Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Harper Springs D5321 |
| Features | Storage |
Harper D5321-14 Buffet
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 64 × 36 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Forged Iron, Natural Fabric, Silo White, Textured Glass |
| Style | Industrial |
| Collection | Harper Springs D5321 |
| Features | Storage |
Harper D5321-22 48″ Round Dining Table
Harper D5321-64 Dining Side Chair w/Uph.Seat&Wood WindsorBack(2/ctn)
Harper D5321-15H Server with Hutch
Harper D5321-62 Dining Side Chair with Upholstered Seat (2/ctn)
Harper D5321-21 Trestle Dining Table
Harper D5321-63 Dining Side Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Keir Four Door Cabinet
Escape Dining 72″ Buffet Server With Stone Top
Michael Alan Showroom
Lennox Four-Door Sideboard
Horizons Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 74 × 33 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Horizons |
| Features | Storage |
Townsend Sideboard
Foundations Buffet
| Dimensions | 20 × 58 × 32.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Shale, Linen and Brushed Stainless Steel |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Foundations |
| Features | Storage |
Kali Iron Four Door Cabinet
Walsh Four Door Cabinet
Denver Solid Wood 4dr Cabinet – Distressed Gray/antique White
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.