Napa 108-inch Counter Table With/2 18-inch Leaves
A grandly scaled dining table with modern farmhouse styling, the Napa Counter Dining Table offers ample room for all visitors. This plank-effect table comes with two 18-inch leaves that expand the table to a full 108 inches to seat up to 10 people. The twin pedestal table features details like exposed tenons to give a rustic feel that works well with casual environments.
Product Details
| Constructed of mango solids and mango veneers with engineered hardwoods | Yes |
|---|---|
| Styling details include plank-effect top, double pedestal base with exposed tenons | Yes |
| Stretchers on the table base add to stability and strength of the table | Yes |
| Seats up to 10 with two 18-inch leaves inserted | Yes |
| Dusky cedar finish | Yes |
| Table extension slides use cables to guarantee a smooth, seamless leaf insert operation, reducing wear and safeguarding against potential jamming or misalignment | Yes |
| Product Size | 42 x 72 x 90 in |
| Dimensions | 72 × 42 × 90 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Napa |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Napa 24″ Counter Stool
| Dimensions | 21 × 19 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Modern Farmhouse |
| Collection | Napa |
| Features | Fabric |
Napa Side Chair
| Dimensions | 23 × 19 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Modern Farmhouse |
| Collection | Napa |
| Features | Fabric |
Napa 24″ Counter Stool, Sand
Napa Server
| Dimensions | 19 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Napa |
| Features | Storage |
Napa Side Chair, Sand
Napa 108-inch Dining Table With 2/18-inch Leaves, Sand
Napa Server, Sand
Dovetail Dining 100 inch Gathering Dining Table
| Dimensions | 30 × 100 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Sunset D5783-42 Counter Table
Marquez Dining Table
Marquez Rectangular Counter Height Table
Ezra TABLES 51512/52+91181
Oslo Counter Table
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94 × 38 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | WCT |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Taos Dining Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.