Cascade Credenza
Serene and simple with a soothing neutral color palette, the TV-ready Cascade Credenza helps you create a place of retreat in your home where you can slow down and relax. The credenza is finished in Terrain, a soft taupe finish on Oak veneers with dry brushing and accented by champagne-colored tab pull hardware. Four doors with soft-close hinges and one adjustable shelf behind each pair of doors. There’s a ventilated back panel with one power supply and levelers. Accommodates up to a 75-inch TV.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 33.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 217.00 |
| Carton Width | 79.50 |
| Depth | 17.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Max TV Size | 75″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 76.00 |
| Wood Distressing Type | Dry brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 177 |
| Image Role Data | {“6120_55476_80_room”:[“Room Image 1″],”6120_55476_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6120_55476_80_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6120_55476_80_top”:[“Top |
| Weight | 177 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.5 × 76 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Cascade Upholstered Arm Chair
Cascade Three-Drawer Nightstand
Cascade Writing Desk
Cascade Credenza
Cascade Server
Cascade Queen Panel Bed
Cascade Credenza
Cascade Six-Drawer Dresser
Cascade Queen Sleigh Bed
Cascade End Table
Cascade Cocktail Table
Cascade Six-Drawer Dresser
Antibes Entertainment Credenza
Stratum Entertainment Credenza
Lunula Entertainment Credenza
| Dimensions | 21.38 × 86 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Solaria Entertainment Credenza
Linea Entertainment Credenza
Alvarez Entertainment Credenza
Fynn Display Cabinet
Tribeca Entertainment Credenza
| Dimensions | 20.5 × 80.38 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Tadon and Barlow |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Cosala 4 Doors & Shelves 93″ TV Stand w/ Dark Brown Finish
Monolith Entertainment Credenza
Sereno Entertainment Credenza
Melange Mountgomery Four Door Credenza
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.