Newport E5430-05 Console
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 72.25″W x 18″D x 32″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 183.52cm W x 45.72cm D x 81.28cm H |
| Construction & Features | 2 wood framed glass doors in the center and 2 side wood doors |
| Construction & Features | 2 adj. wood shelves behind the center doors and 1 adj. wood shelf behind each side door |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | the maximum size TV that this unit will accommodate is 70″ |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
Additional information
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72.25 × 32 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Alabaster |
| Style | Traditional |
| Collection | Newport E5430 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
E5430-05
Category: Entertainment Stands
Tags: Alabaster, Entertainment Stands, Magnussen Home, White
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Newport E5430-08 Large Console
Newport E5430-35R Wood Right Pier KD
Newport E5430-09 Small Console
Newport E5430-25 Wood Hutch KD
Newport E5430-35L Wood Left Pier KD
Newport E5430-05C Entertainment Wall
Melange Mountgomery Four Door Credenza
Penrose Entertainment Credenza
Fynn Display Cabinet
Living Room 4 Doors Console IFD4221CNS
Foundations Entertainment Credenza
Menton Entertainment Credenza
Fynn Blonde Display Cabinet
Arcadia Entertainment Credenza
Fynn Light Oak Display Cabinet
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 45 × 89 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Modern, Traditional |
| Collection | Fynn |
| Features | Storage |
Tempo Entertainment Credenza
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.