Artisan’s Craft Accent Chest
The Artisan’s Craft Collection has been carefully hewn to showcase the rich character of its solid hardwood construction. Each piece features entirely unique distressing and personality- bringing vibrant accent pieces to any room in the home.
| Weight | 59.03 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 32 × 32 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dakota Oak |
| Style | Rustic |
| Collection | Artisan’s Craft |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Artisan’s Craft Storage Bench
| Weight | 49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 42 × 35 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dakota Oak |
| Style | Rustic |
| Collection | Artisan’s Craft |
| Features | Storage |
Artisan’s Craft Chairside Table
Artisan’s Craft Desk
Artisan’s Craft Storage Bench
| Weight | 49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 42 × 35 in |
| Brand | Jofran |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered white |
| Style | Rustic |
| Collection | Artisan’s Craft |
| Features | Storage |
Artisan’s Craft Desk
Artisan’s Craft Coffee Table
Artisan’s Craft Chairside Table
Artisan’s Craft End Table
Artisan’s Craft Storage Cabinet
| Weight | 73.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 54 × 30 in |
| Brand | Jofran |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered white |
| Style | Rustic |
| Collection | Artisan’s Craft |
| Features | Storage |
Artisan’s Craft End Table
Artisan’s Craft End Table
Artisan’s Craft Accent Table
Kiara Three Drawer Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Glam/Luxe, Traditional |
| Collection | Kiara |
| Features | Storage |
Stratton White Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Solaria Accent Table
Zina Accent Table
Astral Plains 3 Door Accent Cabinet
Nidra Accent Table
Cormmet Accent Table
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 21 × 19.88 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid mango wood in dark brown finish and black finished metal. Oblong design. |
| Brand | Ashley Furniture |
Lanita Accent Table
Sundance Bed Bench
Ladgate Accent Table
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 21.88 × 16.25 in |
| Color | Black/Natural, Brown, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Constructed of metal in black finish and solid wood in natural finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.