Modern Mood Bed Bench
Serene, soft and stylish with a cloud-like floating appearance, the monochromatic Modern Mood Bench is upholstered in a cozy Boucle fabric and finished in the dark Mink color with wire-brush detailing. The base is crafted of Quartered Oak Veneers.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 83% Polyester, 17% Acrylic |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6850-90119-80 |
| Carton Height | 22.50 |
| Carton Length | 21.25 |
| Carton Weight | 101.70 |
| Carton Width | 58.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.50 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Inverness Natural; Fabric Contents: 83% Polyester, 17% Acrylic; Fabric Cleaning Code: W (Clean with water-based cleaning agent) |
| Height | 19.50 |
| Material Description | Oak Veneers and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-INVERNESS-NAT-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Teardrop Swatch | HF-INVERNESS-NAT-TD |
| Weight Capacity | 500 |
| Width | 56.25 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 75.6 |
| Image Role Data | {“6850_90966_215_119_002_009_89_room”:[“Room Image 1″],”6850_90119_89_room”:[“Room Image 2″],”6850_90966_013_119_215_89_room”:[“Room Image 3″],”6850_90119_89_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/ |
| Weight | 75.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 56.25 × 19.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Modern Mood Lateral File
Modern Mood Rectangle Cocktail Table
Modern Mood Cal King Upholstered Panel Bed
Modern Mood Upholstered Arm Chair
Modern Mood Rectangle End Table
Modern Mood Wardrobe
Modern Mood Round Dining Table with 1-18in Leaf
Modern Mood Rectangle Cocktail Table
Modern Mood Entertainment Console
Casual Dining Modern Mood Round Dining Table Top
Modern Mood King Upholstered Panel Bed
Modern Mood Buffet
Jackson Pedestals
Collins 19″ Outdoor Accent Table
| Dimensions | 13 × 13 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Grey |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Zina Accent Table
Ladgate Accent Table
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 21.88 × 16.25 in |
| Color | Black/Natural, Brown, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Constructed of metal in black finish and solid wood in natural finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
Wimshaw Accent Table
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 24.13 × 12 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid wood in a medium brown finish and black finished metal. C-table design. |
| Brand | Ashley Furniture |
Fontaine Three Drawer Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 38 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Blue |
| Style | French Country, Traditional |
| Collection | Fontaine |
| Features | Storage |
Stratton Black Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Stratton Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Cascade Nesting Tables
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 13 × 24 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Bronze |
| Style | Contemporary, Industrial |
| Collection | Cascade |
| Features | Storage |
Reverie Two Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary, Rustic |
| Collection | Reverie |
| Features | Storage |
Astral Plains 3 Door Accent Cabinet
Claudia Two Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Traditional |
| Collection | Claudia |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.