Commerce & Market Secretariat Secretary
A retro, nostalgic silhouette is updated for today in the Commerce & Market Secretariat Secretary. Crafted of Clean Acacia Solids in a dark natural wood finish, it features a drop-down work surface, two pullout supports, one center drawer, two tray drawers inside the drop-front and two removable wood shelves inside the drop-front and wire management. Wood stretchers on the sides and back complement the slender legs with metal ferrules.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| One drop-down work surfaceTwo pullout supportsOne center drawerTwo tray drawers inside drop-frontTwo removable wood shelves inside drop-frontWire management with wood grommet that spins to conceal opening when not in useWood stretcherMetal ferrules on leg | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Base, Feet or Leg Material 1 | Steel Tube |
| Carton Height | 23.75 |
| Carton Length | 20.25 |
| Carton Weight | 103.00 |
| Carton Width | 40.50 |
| Depth | 17.00 |
| Distressing | No |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail and French Dovetail |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Height | 42.25 |
| Knee Space | 33.25W x 20D x 29.25H |
| Material Description | Clean Acacia Solids |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Shelves | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Style | Casual |
| Sub Type | Multi-Function Desks |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 38.00 |
| Weight | 90 |
| Image Role Data | {“7228_10017_85_detail”:[“Detail Image 1″],”7228_80138_85_10017_85_CC313_099_room”:[“Room Image 1″],”7228_10017_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_10017_85_back_silo”:[“Silo |
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 38 × 42.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Geo Lines Console
Commerce & Market Seaside Chair ch
Commerce & Market Underhill Entertainment Console
Commerce & Market Modern Console
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Kiara Rectangle Sofa Console
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Block Buster Cocktail Table
Commerce & Market Open Ended End Table
Commerce & Market Open Ended Cocktail Table
Commerce and Market Margo Etagere
Commerce and Market Haven Console Table
Commerce & Market Arness Cocktail Table
Commerce & Market Metropolitan Cocktail Table
Foundations Desk
Pentak Black Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Pentak |
| Features | Storage |
Aventura Desk
| Dimensions | 25.69 × 57.31 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Marcona |
| Style | Rustic |
| Collection | Aventura |
| Features | Power |
Arcadia Desk
Solaria Desk
Monolith Desk
Trianon Desk
| Dimensions | 27 × 68 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gris and Argent |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Trianon |
| Features | Power |
East Hampton Desk
Brentwood Desk
| Weight | 85.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 56 × 24 × 31 in |
| Brand | Crestview Collection |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Coastal |
| Collection | Bengal Manor |
| Features | Storage |
Sereno Desk
Linea Desk
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.