Commerce & Market Trellis Entertainment Credenza
A light and airy garden gets a dash of Asian flavor in the Trellis Entertainment Credenza. Crafted of Maple Veneers and Silver Leaf, the exterior is painted light green with champagne-colored open fretwork, accent trim and a chow leg style. Behind each of the three doors with soft-close hinges and touch latches are two adjustable wood shelves and wire management. Accommodates up to a 70-inch TV.
Product Details
| Three doors with soft close hinges and touch latchesDoors have contrasting silver leaf champagne-colored open fretwork and trimTwo adjustable wood shelves behind each doorWire management behind each doorChow leg styleFinish: Light green painted exterior w | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 39.75 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 183.00 |
| Carton Width | 74.00 |
| Depth | 19.00 |
| Height | 34.00 |
| Material Description | Maple Veneers and Silver Leaf |
| Max TV Size | 70″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 6 |
| Style | Transitional |
| Width | 70.00 |
| Weight | 161 |
| Image Role Data | {“7228_55036_35_room”:[“Room Image 1″],”7228_55036_35_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_55036_35_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”7228_55036_35_top”:[“Top |
| Weight | 161 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 70 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Green |
| Detail Color | Greens |
| Style | Transitional |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Commerce and Market Xaden Counter Stool
Commerce & Market Seaside Rectangle Dining Table with 1-22in Leaf
Commerce & Market Carved Stump Side Table
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Geo Lines Console
Commerce & Market Round Cocktail Table
Commerce & Market Aspen Grove Door Chest
Commerce and Market Home Office Commerce & Market Bookcase
Commerce and Market Amelia Round Cocktail Table
Commerce & Market Vector Round Side Table
Commerce & Market Round Robin Accent Table
Commerce and Market Margo Etagere
Commerce & Market Dimensions Credenza
Sereno Entertainment Credenza
Arcadia Entertainment Credenza
Lunula Entertainment Credenza
| Dimensions | 21.38 × 86 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Monolith Entertainment Credenza
Solaria Entertainment Credenza
Antibes Entertainment Credenza
Parota 60 Inch TV Stand
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Metal |
| Style | Contemporary, Rustic |
Penrose Entertainment Credenza
Tempo Entertainment Credenza
Linea Entertainment Credenza
| Dimensions | 19 × 92.25 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cerused Charcoal |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Storage |
Menton Entertainment Credenza
Solaria Entertainment Credenza
| Dimensions | 18 × 83.88 × 27.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.