Linville Falls 84″ Desk with Two Files
Capturing the essence of nature’s organic color palette on a clean-lined, simple silhouette, the Linville Falls Desk is crafted of Oak Veneers with a soft smoked gray Mink finish. The 84-inch wide top is flanked on each end with two small files. Each file has a top utility drawer and a lower locking file drawer with pendaflex filing system. The desk is fully finished on the back so it can be floated in a room.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Includes 84-inch top and two small filesFour drawersTop drawers are utility drawersBottom drawers are locking file drawers with pendaflex filing systemsFully finished on back and can be floated in a roomFinish: Mink: A soft smoked gray finishHardware: Tex | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 650.94 |
| Carton Length | 10.00 |
| Carton Weight | 387.00 |
| Carton Width | 10.00 |
| Configurations & Options 1 | 31fc09beb896ae4cc6f127aa2e07288f5c569cc4 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Custom Type | Office Wall Systems |
| Depth | 24.00 |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 4 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Width | 84.00 |
| Weight | 348 |
| Image Role Data | {“6150_10913_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6150_10913_85_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6150_10084_85_top”:[“Top Silo Image 1”],”6150_10913_85_straight |
| Weight | 348 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 84 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Linville Falls |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Linville Falls 84″ Desk with Open Desk Cabinet
Linville Falls 96″ Desk with Lateral File
Linville Falls Boones Cal King Upholstered Shelter Bed
Linville Falls 96″ Credenza with File, Lateral File and Open Desk Cabinet
Linville Falls Shou Sugi Ban Server
Home Office Linville Falls Corner Desk Top
Home Office Linville Falls Desk Top 96in
Linville Falls Blue Ridge 60in Round Dining Table
Home Office Linville Falls Desk Top 60in
Linville Falls 96″ Desk with One File
Casual Dining Linville Falls Blue Ridge 60in Round Dining Table Top
Linville Falls 72″ Desk
Rory Desk
Brentwood Desk
| Weight | 85.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 56 × 24 × 31 in |
| Brand | Crestview Collection |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Coastal |
| Collection | Bengal Manor |
| Features | Storage |
Korey Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 56 × 31 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Coastal |
| Collection | Korey |
| Features | Storage |
Modulum Desk
Americana Modern – Denim 60″ Writing Desk
Polk Desk
Josie Solid Mango and Iron 36″ Tall Standing Desk
Brea Desk
Modern Desk
Everly Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 52 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Everly |
| Features | Storage |
Alder Writing Desk (Brown)
Alder Writing Desk (Black)
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.