CUSTOM KIT for Bristol Barstool
The Bristol Bar Stool is rendered in high quality, low-maintenance aluminum that will stand the test of time. This stool features a gently curved X back and seat scaled for comfort, with swivel base and subtly curved arms. Pairs with the Bristol Pub Table.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Fully welded, scratch-resistant powder-coated aluminum frame in Satin White finish | Yes |
|---|---|
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Canvas Flax | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Custom Cushions available | Yes |
| Dimensions | L23″ x D25″ x H46″ |
| Weight | 30 lbs. |
| Arm Height | 37 in. |
| Seat Height | 30 in. |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
CUSTOM KIT for Bristol Double Chaise
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 52 × 34 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Bristol |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Bristol Swivel Rocking Club Chair
Bristol 48″ Round Dining Table
Bristol End Table
Bristol Ottoman | Frame SKU
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 16 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Bristol |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Bristol Counterstool
CUSTOM KIT for Bristol Sofa
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 74.09 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Bristol |
| Features | Fabric |
Bristol Sofa | Stocked kit
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Bristol |
| Features | Fabric |
Bristol 72″ Rectangular Dining Table
CUSTOM KIT for Bristol Ottoman
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 23.82 × 16 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Bristol |
| Features | Fabric |
Bristol Dining Swivel Rocker | Stocked kit
Milano Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Contemporary |
Naples Sling Barstool
Coronado Club Chair in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35.4 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Naples Rectangular 36 x 64 Dining Table
Naples Stackable Chaise Lounge
Vegas Stackable Sling Dining Chair
Dana Dining Chair
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 33 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Milano Armless Club Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 28 × 37 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Features | Aluminum |
| Style | Contemporary |
Coronado Barstool | Frame SKU
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 45 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Rendondo Outdoor Sofas
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.