CUSTOM KIT for Bristol Counterstool
The Bristol Counter Stool is rendered in high quality, low-maintenance aluminum with a transitional design that will stand the test of time. This stool features a gently curved X back and seat scaled for comfort, with swivel base and subtly curved arms.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Fully welded, scratch-resistant powder-coated aluminum frame in Satin White finish | Yes |
|---|---|
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Canvas Flax | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Custom Cushions available | Yes |
| Dimensions | L23″ x D25″ x H42″ |
| Weight | 28 lbs. |
| Arm Height | 33 in. |
| Seat Height | 26 in. |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
CUSTOM KIT for Bristol Dining Swivel Rocker
Bristol Double Chaise | Stocked kit
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 52 × 34 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Bristol |
| Features | Fabric |
Bristol End Table
Bristol 48″ Round Dining Table
CUSTOM KIT for Bristol Barstool
Bristol Dining Swivel Rocker | Stocked kit
Bristol Loveseat | Stocked kit
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Bristol |
| Features | Fabric |
Bristol 72″ Rectangular Dining Table
Bristol Dining Chair | Frame SKU
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Bristol |
| Features | Fabric |
Bristol Club Chair | Stocked kit
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Bristol |
| Features | Fabric |
Bristol Dining Chair | Stocked kit
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Bristol |
| Features | Fabric |
Milano Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Contemporary |
Dana Hanging Chair
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 44 × 79 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Beige, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Coronado Club Chair in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35.4 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Naples End Table
Dana Dining Chair
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 33 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Naples Stackable Chaise Lounge
Rendondo Outdoor Sofas
Milano Outdoor Sofas
Dana Wing Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 43 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Redondo Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Transitional |
Laguna Resort King Daybed | Frame SKU
| Weight | 350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 85 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.