La Jolla Club Chair | Frame SKU
Sunset West’s classic La Jolla Club Chair is rendered in high quality, low-maintenance aluminum that will stand the test of time. This club chair features a gently curved X back and seat scaled for comfort, with straight channel legs and subtly curved arms.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded, scratch-resistant powder-coated aluminum frame in Espresso finish. | Yes |
|---|---|
| Commercial Quality Construction. | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions. | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Canvas Flax. | Yes |
| Custom Cushions available | Yes |
| Dimensions | L27″ x D33″ x H36″ |
| Weight | 27 lbs. |
| Arm Height | 21.5 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
La Jolla 48″ Round Dining Table
La Jolla Club Chair | Custom kit
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
La Jolla Loveseat | Custom kit
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
La Jolla Double Chaise | Custom kit
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 52 × 34 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
La Jolla Double Chaise | Stocked kit
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 52 × 34 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
La Jolla Chaise Lounge | Frame SKU
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 26 × 34 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
La Jolla Double Chaise | Frame SKU
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 52 × 34 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
La Jolla Ottoman | Custom kit
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
La Jolla Swivel Bar Stool | Stocked kit
Novara Club Chair
| Dimensions | 37 × 35 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Carmel Outdoor Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 22.13 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Tanah Outdoor Swivel Chair
Palermo Sling Club Chair
| Dimensions | 28.5 × 30 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Trieste Outdoor Chaise
| Dimensions | 82.75 × 31.5 × 34.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Symi Outdoor Swivel Daybed
Calypso Outdoor Swivel Chair
Palermo High Back Club Swivel Rocker
| Dimensions | 34 × 30 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Grey, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal, Rocking, Swivel |
| Style | Transitional |
Hugo Outdoor Chaise
Beachcroft Outdoor Swivel Lounge with Cushion
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.13 × 34 × 35.38 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | For indoor or outdoor use. Cushioned resin wicker dining and modular seating. 4 throw pillows included with LAF/RAF loveseat. 2 throw pillows included with curved corner chair. Dining, cocktail and end tables have porcelain tops. Rust free aluminum frames. Some assembly required. High performance Nuvella fabric. Collection includes many dining and seating options. P791-701/702/625 are porcelain tops. Deep seating includes P791-835 loveseat and P791-838 sofa (includes 2 throw pillows) and P791-821 swivel lounge chair. To order 4-piece seating with 2 swivel lounge chairs, sofa and porcelain top cocktail table, order P791-821(2), P791-838 and P791-701. Assembly required. P791-773 includes CSA approved 30, 000 BTU stainless steel burner, glass beads, burner cover and protective weather cover. P791-815 driftwood resin wicker woven on an aluminum frame. Nuvella high performance fabric. Adjustable positions. Stainless steel hardware. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
Redondo Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Transitional |
Mulia Outdoor Swivel Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!



Reviews
There are no reviews yet.