Malibu Double Ottoman | Stocked kit
A Deco meets contemporary with Sunset West’s Malibu Collection. Featuring a structural design with modern proportions, the Malibu Double Ottoman includes a split-back frame and curved tuxedo arm. Tailored cushions mimic the sleek frame design and provide supreme comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded, scratch-resistant powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Matte Coal finish | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Cast Silver | Yes |
| Adjustable Feet | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Dimensions | L57″ x D34″ x H18″ |
| Seat Height | 18 in. |
| Dimensions | 34 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Malibu |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Malibu Barstool
| Dimensions | 25.9 × 24.3 × 45 in |
|---|---|
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Malibu |
| Features | Fabric |
Malibu Loveseat | Custom kit
| Dimensions | 30 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Malibu |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Malibu Sofa
| Weight | 88.63 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 90.55 × 27 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Transitional |
| Collection | Malibu |
| Features | Fabric |
Malibu Loveseat | Stocked kit
| Dimensions | 30 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Malibu |
| Features | Fabric |
Malibu Dining Chair in Cast Silver, No Welt
| Weight | 24.47 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 25.39 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Malibu |
| Features | Fabric |
Malibu Sofa in Cast Silver, No Welt
| Weight | 88.63 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 90.55 × 27 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Malibu |
| Features | Fabric |
Malibu Ottoman | Custom kit
| Dimensions | 20 × 20 in |
|---|---|
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Malibu |
| Features | Fabric |
Malibu Swivel Chair in Cast Silver, No Welt
CUSTOM KIT for Malibu Barstool
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.9 × 24.3 × 45 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Transitional |
| Collection | Malibu |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Malibu Dining Chair
| Weight | 24.47 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 25.39 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Transitional |
| Collection | Malibu |
| Features | Fabric |
Catalonia Outdoor Chair
| Dimensions | 31.5 × 38 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sun Washed |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Ibiza Outdoor Chaise
Trieste Outdoor Swivel Chair
Coastal Living Outdoor Hatteras Chair
| Dimensions | 26 × 26 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Charcoal AluminumCharcoal Round Rope |
| Style | Coastal |
| Collection | Coastal Living Outdoor |
| Features | Fabric |
Beachcroft Outdoor Swivel Lounge with Cushion
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.13 × 34 × 35.38 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | For indoor or outdoor use. Cushioned resin wicker dining and modular seating. 4 throw pillows included with LAF/RAF loveseat. 2 throw pillows included with curved corner chair. Dining, cocktail and end tables have porcelain tops. Rust free aluminum frames. Some assembly required. High performance Nuvella fabric. Collection includes many dining and seating options. P791-701/702/625 are porcelain tops. Deep seating includes P791-835 loveseat and P791-838 sofa (includes 2 throw pillows) and P791-821 swivel lounge chair. To order 4-piece seating with 2 swivel lounge chairs, sofa and porcelain top cocktail table, order P791-821(2), P791-838 and P791-701. Assembly required. P791-773 includes CSA approved 30, 000 BTU stainless steel burner, glass beads, burner cover and protective weather cover. P791-815 driftwood resin wicker woven on an aluminum frame. Nuvella high performance fabric. Adjustable positions. Stainless steel hardware. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
Carmel Outdoor Arm Chair
| Dimensions | 23.75 × 23 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Trieste Outdoor Chair
| Dimensions | 41.5 × 37.75 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Danson Swivel Lounge with Cushion (Set of 2)
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 35.5 × 37.75 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Resin |
| Series Features | Millennium cushioned swivel lounge chair. Resin wicker hand woven on a powder coated aluminum frame. Beige Nuvella premium fabric. Table has an aluminum top. |
| Brand | Ashley Furniture |
Coastal Living Outdoor San Clemente Chaise Lounge
| Dimensions | 83 × 31 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown, Grey, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal, Wood |
| Style | Coastal |
Laguna Swivel Club Rocker
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 30.5 × 38 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable |
| Style | Transitional |
Ibiza Outdoor Chair
| Dimensions | 37 × 31 × 31.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Trieste Outdoor Swivel Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.