Malibu Sofa
A Deco meets contemporary with Sunset West’s Malibu Collection. Featuring a structural design with modern proportions, the Malibu Sofa includes a split-back frame and curved tuxedo arm. Tailored cushions mimic the sleek frame design and provide supreme comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded, scratch-resistant powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Matte Coal finish | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Cast Silver | Yes |
| Adjustable Feet | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Custom Cushions available | Yes |
| Dimensions | L90.5″ x D30″ X H27″ |
| Seat Height | 18 in. |
| Dimensions | 30 × 27 in |
|---|---|
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Malibu |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Malibu Double Ottoman | Stocked kit
| Dimensions | 34 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Malibu |
| Features | Fabric |
Malibu Club Chair in Cast Silver, No Welt
CUSTOM KIT for Malibu Sofa
| Weight | 88.63 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 90.55 × 27 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Transitional |
| Collection | Malibu |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Malibu Swivel Club Chair
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 31.89 × 27 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Transitional |
| Collection | Malibu |
| Features | Swivel |
Malibu Dining Chair in Cast Silver, No Welt
| Weight | 24.47 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 25.39 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Malibu |
| Features | Fabric |
Malibu Coffee Table
Malibu Barstool in Cast Silver, No Welt
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.9 × 24.3 × 45 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Malibu |
| Features | Fabric |
Malibu Sofa in Cast Silver, No Welt
| Weight | 88.63 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 90.55 × 27 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Malibu |
| Features | Fabric |
Trieste Outdoor Sofa
| Dimensions | 41.5 × 93 × 33.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Mia XL Sofa
| Dimensions | 37 × 112 × 29.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Coastal |
Solana Outdoor Sofa
| Dimensions | 40.5 × 92 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Isola Outdoor Sofa
| Dimensions | 38 × 80 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Bali Outdoor Daybed
| Dimensions | 68 × 57 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Lava |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Nodi Outdoor Sofa
| Dimensions | 31.5 × 73.25 × 26.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Mulia Outdoor Sofa
| Dimensions | 41.5 × 89 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Sarene Outdoor Sofa
| Dimensions | 42.5 × 88.25 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Salinas Outdoor Sofa
| Dimensions | 34 × 86 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Novara XL Sofa
| Dimensions | 37 × 107 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Palermo Outdoor Sofa
| Dimensions | 42 × 95 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Catalonia Outdoor Sofa
| Dimensions | 31.5 × 83.8 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sun Washed |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!



Reviews
There are no reviews yet.