CUSTOM KIT for Sabbia Sofa
Informed by mid-century design, the Sabbia Sofa incorporates the best of classic proportions with modern materials. Inspired by the subtle tones of natural stone, this piece is rendered in a satin white aluminum with natural colored all-weather rope. It features a rounded tube frame and mid-rise back, that is perfectly scaled for smaller spaces and casts a compelling profile.
Product Details
| Dimensions | L87″ x D31″ x H30″ |
|---|---|
| Weight | 55 lbs. |
| Arm Height | 25 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 86.81 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Sabbia |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
CUSTOM KIT for Sabbia Barstool
Sabbia Counterstool in Echo Ash, No Welt
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 19.5 × 37 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Sabbia |
| Features | Fabric |
Sabbia Loveseat in Echo Ash, No Welt
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 61.42 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Sabbia |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Sabbia Loveseat
Sabbia Chaise in Echo Ash, No Welt
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 78 × 28 × 16 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Sabbia |
| Features | Fabric |
Sabbia End Table
Sabbia Coffee Table
CUSTOM KIT for Sabbia Counterstool
Sabbia Ottoman in Echo Ash, No Welt
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 26.57 × 16 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Sabbia |
| Features | Fabric |
Sabbia Armless Dining Chair in Echo Ash, No Welt
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 19.75 × 32 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Sabbia |
| Features | Fabric |
Sabbia Barstool in Echo Ash, No Welt
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 19.29 × 41 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Sabbia |
| Features | Fabric |
Leilani Outdoor Sofa
| Dimensions | 31 × 72 × 28.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Smoked Truffle Outdoor |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Santa Monica Outdoor Sofa
| Dimensions | 36 × 85.75 × 33.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Monterey Outdoor Sofa
| Dimensions | 42 × 90 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Isola Outdoor Sofa
| Dimensions | 38 × 80 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Salinas Outdoor Sofa
| Dimensions | 34 × 86 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Palermo High Back Sofa
| Dimensions | 34 × 78 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Grey, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Talon Outdoor Sofa
| Dimensions | 38.5 × 87.5 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Capella Swivel Outdoor Daybed
Bali Outdoor Daybed
| Dimensions | 68 × 57 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Lava |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Nodi Outdoor Sofa
| Dimensions | 31.5 × 73.25 × 26.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Rendondo Outdoor Sofas
Lomani Outdoor Sofa
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.