CUSTOM KIT for Sabbia Loveseat
Informed by mid-century design, the Sabbia Loveseat incorporates the best of classic proportions with modern materials. Inspired by the subtle tones of natural stone, this piece is rendered in a satin white aluminum with natural colored all-weather rope. It features a rounded tube frame and mid-rise back, that is perfectly scaled for smaller spaces and casts a compelling profile.
Product Details
| Dimensions | L62″ x D31″ x H30″ |
|---|---|
| Weight | 45 lbs. |
| Arm Height | 25 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 61.42 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Sabbia |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
CUSTOM KIT for Sabbia Ottoman
CUSTOM KIT for Sabbia Barstool
Sabbia Armless Dining Chair in Echo Ash, No Welt
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 19.75 × 32 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Sabbia |
| Features | Fabric |
Sabbia Coffee Table
Sabbia End Table
Sabbia Chaise in Echo Ash, No Welt
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 78 × 28 × 16 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Sabbia |
| Features | Fabric |
Sabbia Club Chair in Echo Ash, No Welt
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 26.5 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Sabbia |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Sabbia Counterstool
CUSTOM KIT for Sabbia Sofa
CUSTOM KIT for Provence Loveseat
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 51.77 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Provence |
| Features | Fabric |
Redondo Armless Curve Loveseat | Frame SKU
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Redondo Loveseat
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 65 × 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Laguna Loveseat in Canvas Flax, No Welt
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 56.22 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Montecito Curve Loveseat | Custom kit
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 75 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Hyland Wave Outdoor Glider Loveseat
Redondo Loveseat | Frame SKU
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 65 × 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Laguna Loveseat | Frame SKU
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Monterey Loveseat
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 55.51 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Redondo Loveseat in Cast Silver, No Welt
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 65 × 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.