Bristol Coffee Table
The Bristol Coffee Table is rendered in high quality, low-maintenance aluminum with a transitional design that will stand the test of time. This Coffee Table features a slatted top with subtly flared channel legs.
Product Details
| Fully welded, scratch-resistant powder-coated aluminum frame in Satin White finish | Yes |
|---|---|
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Dimensions | L43″ x W22″ x H16″ |
| Weight | 22 lbs. |
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 22 × 16 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Bristol |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bristol 48″ Round Dining Table
CUSTOM KIT for Bristol Swivel Rocking Club Chair
CUSTOM KIT for Bristol Counterstool
Bristol Ottoman | Stocked kit
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 16 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Bristol |
| Features | Fabric |
Bristol Double Chaise | Stocked kit
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 52 × 34 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Bristol |
| Features | Fabric |
Bristol Chaise | Stocked kit
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 26 × 34 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Bristol |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Bristol Barstool
Bristol Chaise | Frame SKU
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 26 × 34 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Bristol |
| Features | Fabric |
Bristol 72″ Rectangular Dining Table
Bristol Dining Swivel Rocker | Frame SKU
Trevi End Table
| Dimensions | 20.5 × 20.5 × 21 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Metal |
| Style | Rustic |
Bari End Table
| Dimensions | 16 × 22 × 20 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Metal |
| Style | Rustic |
Bristol Outdoor Cocktail Table
Bellino Chat Table
| Dimensions | 42 × 42 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Grey |
| Features | Concrete, Customizable |
| Style | Modern |
Maya Outdoor Accent Table
Grenada Outdoor Accent Table
Beachcroft Outdoor Coffee Table
| Weight | 93 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 18.38 × 48.25 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Series Features | For indoor or outdoor use. Cushioned resin wicker dining and modular seating. 4 throw pillows included with LAF/RAF loveseat. 2 throw pillows included with curved corner chair. Dining, cocktail and end tables have porcelain tops. Rust free aluminum frames. Some assembly required. High performance Nuvella fabric. Collection includes many dining and seating options. P791-701/702/625 are porcelain tops. Deep seating includes P791-835 loveseat and P791-838 sofa (includes 2 throw pillows) and P791-821 swivel lounge chair. To order 4-piece seating with 2 swivel lounge chairs, sofa and porcelain top cocktail table, order P791-821(2), P791-838 and P791-701. Assembly required. P791-773 includes CSA approved 30, 000 BTU stainless steel burner, glass beads, burner cover and protective weather cover. P791-815 driftwood resin wicker woven on an aluminum frame. Nuvella high performance fabric. Adjustable positions. Stainless steel hardware. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
Sausalito Outdoor Accent Table
Tambora Outdoor Accent Table
Millim Outdoor Accent Table
Rochelle Outdoor Cocktail Table
Tenerife Outdoor Cocktail Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!




Reviews
There are no reviews yet.