Kinsley B5890-10 Drawer Chest
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 40″W x 19″D x 54″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 101.6cm W x 48.26cm D x 137.16cm H |
| Construction & Features | 5 drawers with appearance of 6 drawers ,including felt lined top drawer |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | levelers at front feet |
Additional information
Additional information
| Weight | 210 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 54 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Gray |
| Detail Color | Black Heron, Oslo Pewter Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Kinsley B5890 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Kinsley B5890-42 Portrait Mirror
Kinsley Wood Queen Panel Bed Upholstered Footboard SU
Kinsley Wood Queen Panel Bed Storage Footboard SU
Kinsley Wood King Panel Bed Headboard KD
Kinsley B5890-13 Door Chest
Kinsley B5890-54 Complete Queen Panel Bed
Kinsley Wood Queen/King Panel Bed Rails SU
Kinsley Wood King Panel Bed Footboard SU
Kinsley Wood Queen/King Panel Bed Upholstered Rails SU
Kinsley Wood Queen Panel Bed Footboard SU
Kinsley Wood King Panel Bed Upholstered Footboard SU
Kinsley B5890-64A Complete King Panel Storage Bed
| Dimensions | 91.5 × 78.75 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Gray |
| Detail Color | Black Heron, Oslo Pewter Fabric |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Kinsley B5890 |
| Features | Storage |
Michael Alan Showroom
Dorsey Five Drawer Chest In Granola
Parota Nova 4 Drawer Chest
Sundance Bachelors Chest
| Weight | 139.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 38.00 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Sundance |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Light, Wood, Wood Veneer |
| Style | Casual |
Antibes Tall Drawer Chest
Foundations Tall Drawer Chest
Michael Alan Showroom
Escape Five-drawer Chest With Cedar Bottom
Monolith Tall Drawer Chest
Parkin Drawer Chest
| Dimensions | 19.63 × 48 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern Glam |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Michael Alan Showroom
Dovetail Chest – 752-115
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 41.5 × 53 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Parota 5 Drawer Chest
Tempo Tall Drawer Chest
Eastman Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.