Bedroom
Description
Description
Product Details
| Constructed of select hardwoods and pine veneers | Yes |
|---|---|
| Driftwood drawer fronts add to the laid back lifestyle | Yes |
| Clean front frame gives the case a clean modern vibe | Yes |
| Custom designed two piece hardware makes the piece truly unique and functional | Yes |
| Framed end panels | Yes |
| Six drawers are constructed with dovetail joinery and ball-bearing extension guides | Yes |
| Top drawers have a felt-lined drawer bottom, bottom drawers have Cedar veneer bottoms, all others are veneer drawer bottoms | Yes |
| Dust panel under bottom drawers | Yes |
| Tip restraining hardware | Yes |
| Dimensions | 56.00″W X 20.00″D X 36.00″H |
| Weight | 169.75 lbs |
Additional information
Additional information
| Weight | 169.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 56 × 36 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Cabana Blue |
| Style | Cottage |
| Collection | Rosalie |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Rosalie Uph Side Chair 2in
| Weight | 33.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.6 × 19.5 × 36 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | White Caps |
| Style | Cottage |
| Collection | Rosalie |
| Features | Fabric |
Rosalie 2-Drawer Nightstand-Blue
6/6 Panel Headboard
Rosalie 3-Drawer Accent Chest – Blue
3/3 Wood Frame Uph Hdbd
Rosalie Side Chair-Blue 2in
4/6 Wood Frame Uph Ftbd
Rosalie Woven Rectangle Cocktail
5/0 Panel Headboard
Rosalie Round Spindle Cocktail
5/0 Woven Headboard
Rosalie 5-Drawer Chest
Michael Alan Showroom
Dovetail Dresser Sun Bleach White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Tan |
| Features | Wood |
| Style | Craftsman, Farmhouse |
Foundations Dresser
Silhouette Dresser
Escape Eight-drawer Dresser & Mirror
Haines Dresser
| Dimensions | 20 × 63 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sable Brown and Grey Mist |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Logan Square |
| Features | Storage |
Everette Six Drawer Dresser
Linea Dresser
Caleb Six Drawer Dresser
Michael Alan Showroom
Serenity Mainstay Six Drawer Dresser
Sundance Nine-Drawer Dresser
Menton Dresser
Crosby Six Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.